Parion tiyatrosu geç dönem alanları Roma seramikleri
The Roman pottery from the later modified areas in parion theatre
- Tez No: 567244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜFTADE MUŞKARA, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ERTUĞ ERGÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Çalışma içerisinde Parion Roma Tiyatrosu'nun eklenti alanlarında 2012-2016 yılları arasında ele geçen Roma Dönemi seramikleri anlatılmıştır. 164 adet seramik parçası kaliteli, 50 adet seramik parçası ise kaba olarak adlandırılan 2 gruba ayrılmıştır. Seramiklerin dijital ortamda çizimleri yapılmıştır. Buna göre; çeşitli kütüphane ve veri tabanı incelemeleri sonrası elde edilen kaynaklar yardımıyla tez çalışmasının kataloğu oluşturulmuştur. Kaliteli seramikler tipolojik özelliklerine göre 5 grupta incelenmiştir. Kronolojik sırayla anlatım hedeflendiği için, erken üretim olarak saptanan MS 3. yüzyıl maşrapalarına ilk sırada yer verilmiştir. Daha sonra ise DSC-Çandarlı, Afrika, Phokaia ve Açık Renkli Geç Roma Seramikleri gruplarına ait olarak belirlenen seramik parçalarının tanımlamaları yapılmıştır. Kaba seramikler de kullanım amacına göre pişirme kapları ve diğer mutfak kapları çömlek, güveç, tava, çanak ve kapak adı altında tanımlanmışlardır Tiyatro'nun ikincil ve sonrası kullanımlarına dair açıklama yapılması hedeflenerek, arkeolojik tabakalanma temel alınıp, 9 açmanın, 2., 3., 4., ve 5. tabakalarını içeren, toplamda 10 kazı kayıt kodunda çalışılmıştır. Her bir kod dâhilinde tarihlendirmeye yardımcı diğer bilgiler de metin içerisine detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Böylelikle, tezimiz içerisindeki seramiklerin birbirleri ile olan ilişkilerinden ve benzerlerinden yola çıkarak her bir seramik için tarihlendirme yapılmıştır. Elde edilen tüm veriler sonucu eklenti olarak yapılan alanların ve tabakaların kullanım dönemleri tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda tabakalarda ele geçen seramiklerin yoğunluğu doğrultusunda kullanım süreçlerinde kentin ticari ilişkileri ve hangi kentlerle ilişkileri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Roman pottery fragments, which are recovered between 2012-2016 at modification areas in the Parion Roman Theater, are studied in this research. The pottery fragments were separeted into 2 groups as Fine Ware including 164 pieces, and Coarse Ware including 50 pieces. Fragments were drawn trough Corel Draw. According to these drawings and using the information obtained from various library and database, the catalog was formed. Fine Ware fragments were also divided into sub-groups according to their typological characteristics. Because the chronological order of groups was aimed, the stoups dated to 3rd century AD were identified as the earliest group and was given in first place. Then the descriptions of the DSC-Candarli, African, Phokaia and the Late Roman potteries were given. Coarse Ware fragments were also divided as acooking pots and other kitchen utensils such as pots, casseroles, pans, bowls and lid groups for their function. In order to explain the secondary and after the original use of the theater, the study covers an area of 10 excavation codes of Parion, through 9 trenches and layers 2nd, 3rd, 4th and 5th,. Other findings from these areas, which help to date each code is described in detail as well. Each fragment was dated with regard to this information, the relations between fragments and the similar that are found else where.. Regarding to the distribution of the pottery groups obtained through this study, the chronology and purpose of modification areas are determined. As a result of the study, trade and relation between Parion and other were recognized.