Parion tiyatrosu postscaenıum bölümünün kuzeydoğusunda bulunan terrakotta figürinler
Terracotta figurines located in the northeastern part of the postscaenium section of the Parion theatre
- Tez No: 975298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM OYARÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Parion kentinde, tiyatronun postscaenium bölümünün kuzeydoğu alanında 2019 yılında gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda gün ışığına çıkarılan 94 adet terrakotta figürinleri çok yönlü bir yaklaşımla incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, bu buluntuların gözlemsel analizini yaparak, figürinlerin kronolojik sınıflandırmasını ve tipolojik özelliklerini kapsamlı bir şekilde ortaya koymaktır. Elde edilen figürinler, büyük çoğunlukla Hellenistik ve Roma Dönemlerine tarihlendirilmekte ve MÖ 3. yüzyıldan, MS 3. yüzyıla kadar yaklaşık 600 yıllık bir zaman dilimini kapsamaktadır ve aynı zamanda dönemin sosyal, kültürel ve dini pratikleri hakkında paha biçilmez bilgiler sunmaktadır. Çok çeşitli bir tipolojiye sahip olan Parion terrakotta figürinleri Tanrısal-Mitolojik ve Dinsel içerikli figürinler, İnsan Figürinleri, Hayvan Figürinleri, Oyuncak Figürinleri ve Diğer Figürinler olmak üzere 5 ana başlık altında ele alınmıştır. Figürinlerin üretim teknikleri, stilistik özellikleri ve ikonografik detayları titizlikle incelenmektedir. Bu analizler neticesinde Parion'un antik dönemdeki sanatsal ve zanaatsal gelişim seviyesini anlamamızın yanı sıra, bölgedeki ticari ve kültürel etkileşim ağlarını; dolayısıyla komşu kentlerden gelen etkiler veya figürinlerin ticari dolaşımını daha iyi kavramamızı sağlamaktadır. Çalışmaya konu eserlerin bulunduğu arkeolojik tabakaların stratigrafik verileri ve figürinlerin ait olduğu kültürel horizonlar, Parion'un antik dönemdeki günlük yaşamına, inanç sistemlerine, estetik anlayışına ve sanatsal ifadesine dair yeni ve derinlemesine perspektifler sunmaktadır. Bu terrakotta figürinler, sadece küçük sanat eserleri olmanın ötesinde, Parion'un zengin kültürel dokusunun, yerel inançların ve halkın ifade biçimlerinin önemli birer yansıması olarak değerlendirilmektedir. Çalışma, aynı zamanda, bu tür küçük buluntuların, büyük yapısal kalıntıların yanı sıra, arkeolojik mirasın anlaşılmasında ne denli kritik bir rol oynadığını da vurgulamaktadır. Bu eserler, Parion'un arkeolojik mirasının zenginliğini ve çeşitliliğini bir kez daha teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis adopts a multifaceted approach to examine 94 terracotta figurines unearthed during the 2019 archaeological excavations in the northeastern area of the theater's postscaenium section in the city of Parion. The primary objective of this study is to conduct an observational analysis of these findings, comprehensively detailing their chronological classification and typological characteristics. The discovered figurines are predominantly dated to the Hellenistic and Roman Periods, spanning an approximately 600-year timeframe from the 3rd century BCE to the 3rd century CE. They also provide invaluable insights into the social, cultural, and religious practices of the era. The Parion terracotta figurines, which exhibit a diverse typology, have been categorized under five main headings: Divine-Mythological and Religious Figurines, Human Figurines, Animal Figurines, Toy Figurines, and Other Figurines. The production techniques, stylistic features, and iconographic details of the figurines are meticulously investigated. These analyses not only enable us to understand Parion's artistic and craftsmanship development during antiquity but also provide a better grasp of the region's commercial and cultural interaction networks, including influences from neighboring cities or the commercial circulation of the figurines. The stratigraphic data of the archaeological layers where the artifacts were found, along with the cultural horizons to which the figurines belong, offer new and in-depth perspectives on Parion's daily life, belief systems, aesthetic understanding, and artistic expression in ancient times. These terracotta figurines are considered more than just small works of art; they are significant reflections of Parion's rich cultural fabric, local beliefs, and the expressive forms of its people. The study also emphasizes the critical role such small finds play in understanding archaeological heritage, alongside large structural remains. These artifacts further confirm the richness and diversity of Parion's archaeological heritage.