Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik motivasyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of social studies prospective teachers' motivation for teaching profession
- Tez No: 567257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sosyal Bilgiler Öğretmen Adaylarının Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Motivasyon Düzeylerinin İncelenmesi Bu araştırma sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik motivasyon düzeylerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada daha önceden Acat ve Yenilmez (2004) tarafından eğitim fakültesi öğrencilerine yönelik hazırlanıp uygulanmış olan 5'li likert türü ölçek kullanılmıştır. 23 sorudan oluşan bu ölçek 2016-2017 akademik yılında Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü 1., 2., 3., ve 4. sınıfta okuyan 202 öğretmen adayına uygulanmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik motivasyon düzeyine ilişkin görüşleri belirlenerek bu görüşlerin cinsiyet, okumakta olduğu sınıf, sosyal bilgiler programına isteyerek mi geldiği, mezun olduğu lise, yetişme yeri, anne ve baba mesleği, anne ve babanın öğrenim durumu ve ailenin aylık geliri gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sosyal bilgiler öğretmen adaylarının maksimum 115 olabileceği motivasyon düzeyi 84 iken, genel motivasyon ortalaması ise 5 üzerinden 3,6 ile ortalamanın üzerindedir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre katılımcıların sorulara verdikleri yanıt ortalaması“katılıyorum”aralığındadır. Araştırmada motivasyon sorunlarına ilişkin olarak ortaya çıkan sonuç ise öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine ilişkin olarak motivasyon sorununu kısmen yaşamaktadırlar. Bu sorun 2,6 ortalama ile çok yüksek düzeyde değildir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre kadın öğretmen adaylarının motivasyon düzeyi, erkek öğretmenlere göre daha yüksek iken sosyal bilgiler öğretmenliği programına isteyerek gelenlerin motivasyon düzeyi isteyerek gelmeyenlere göre daha yüksektir. Yine araştırma sonuçlarına bakıldığında öğretmen adaylarının okuduğu sınıf değişkenine göre 1. sınıftan 4. sınıfa göre motivasyon düzeyinde artış görülmektedir. Bunun dışında değişkenler arasında genel olarak anlamlı bir farklılık olmasa da öğretmen adaylarının sorulara verdiği yanıtlarda aile sosyo-ekonomik düzeyi değişkeninde iki maddede, yerleşim yeri değişkeninde bir maddede ve anne öğrenim durumu değişkeninde iki maddede anlamlı farklılıklar görülmüştür. Bunların dışında değişkenler arasında herhangi bir anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Social Studies Prospective Teachers' Motivation for Teaching Profession This research was done to present motivation levels of prospective social studies teachers about teaching profession. In this research 5 likert scale has been used that previously was used by Acat and Yenilmez (2004). This scale consisted of 23 questions has been applied to 202 prospective students study at the Uşak University Education Faculty Social Studies Teaching department 1st, 2nd, 3rd and 4th grades. While resolving of the data that was abtained SPSS statistics 15.0 program was used. In the research it was tried to determine their motivation level about their profession and whether ar not it varies due to varierities such as gender, class they study, if they had started the social, studies teaching program willingly, high school they graduated, where they were raised, occupations of their parents, education status of their parents, their families montly income. According to the research results while the motivation level which can be 115 at highest for prospective social studies teachers motivation level is 84, general level of motivation average is 3,6 out of 5. according to the results that was abtained from the research participants replies are in“2 agree”range. In the research the result that occured about motivation problems is prospective teachers only partially experience motivation problem about profession of teaching. This problem is not a too high level with 2,6 average. According to the results was abtained in the research while motivation levels of female prospective social studies tecahers is higher than male prospective social studies teachers. The motivation level of those started studying social studies willingly is higher then the ones who started unwillingly. Besides that while there is no meaningful difference among variables that was given by the prospective social studies teachers in the answers given by prospective social studies teachers in the variable of family social economic level there are two differences in two articles there is one in location variable and one article in the mother education status veriable two meaningful difference was seen. Besides those no meaningful difference was seen among the variables.