Otomotivde uygulanan boya ve uygulama parametrelerinin araç yüzey kalitesi ve maliyete etkileri
In automotive paint applications and parameter optmization effects on quality and cost
- Tez No: 567284
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAHATTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, otomotivde uygulanan boya ve uygulama parametrelerinin araç yüzey kalitesi ve maliyete etkileri üretim parametreleri karşılaştırılarak incelenmiştir. Yeni uygulanan astar boyanın etkileri analiz edilmiştir. Çalışma sonrasında; kaplama kalınlığı, kül miktarı, enerji ve su tüketimi, yüzey kalitesi ve paslanma miktarı gözlenmiştir. Ölçülen ve hesaplanan değerler ile bunların sonuçlarının uygunluğu çeşitli kontrol yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Yeni kaplama uygulamasıyla birlikte; kaplama kalınlığı, kül miktarı, paslanma miktarı, enerji ve su tüketiminde azalma elde edilmiştir. Ayrıca, yeni kaplama malzemesinin yüzey kalitesini artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of paint and application parameters applied on automotive surface quality and cost were examined by comparing production parameters. The effects of the newly applied kataforez primer were analyzed. After the study; coating thickness, ash amount, energy and water consumption, surface quality and rusting amount were observed. Measured and calculated values and their results were evaluated by various control methods. With new coating application; coating thickness, ash amount, corrosion amount, energy and water consumption were reduced. In addition, it has been found that the new coating material improves the surface quality.