Gürültü maruziyeti olan bireylerde Türkçe matrix test bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of Turkish matrix test findings in individuals of noise exposure
- Tez No: 567283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DİDEM TÜRKYILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÇİÇEK ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmanın amacı; gürültüye maruz kalan ve kalmayan bireylere Türkçe Matrix test uygulanarak gürültünün konuşmayı ayırt etme üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya 18-45 yaş arası normal işiten ve en az 5 yıl gürültü maruz kalan 20 birey çalışma grubu olarak, 18-45 yaş arası normal işiten ve gürültüye maruz kalmayan 20 birey kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Tüm bireylere saf ses odyometri, konuşma odyometrisi, 9-20 kHz yüksek frekans odyometri, timpanometri ve Türkçe Matrix test uygulanmıştır. Türkçe Matrix testin dört aşaması sabit gürültüde adaptif uyaran şiddetinde ve sessiz ortamda binaural ve monoaural uygulanmıştır. Gürültüde yapılan testlerde sinyal gürültü oranı (SGO), sessiz ortamda yapılan binaural testte konuşmayı ayırt etme skoru (KAS) ve monoaural olarak yapılan testte konuşmayı alma eşiği (KAE) değerlendirilmiştir. Kontrol ve çalışma grupları arasında saf ses odyometri, konuşma odyometrisi, 9-20 kHz yüksek frekans odyometri, timpanometri sonuçları arasında anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of noise on speech discrimination, with the Turkish Matrix test in individuals who were both exposed to noise and not. The study group included 20 normal-hearing participants who experienced at least 5-years of noise exposure. The control group included 20 normal-hearing subjects without noise exposure. The age range in the study was 18-45 for both groups. The pure tone audiometry with 9-20 kHz, speech audiometry, tympanometry, and the Turkish Matrix test used. The four protocols of the Turkish matrix test were applied in a quiet, and in noise with fixed leveled binaurally and monaurally. In the study, the signal to noise ratio of the tests performed in noise, speech discrimination scores get in quite binaurally, and speech recognition thresholds were determined in quiet was evaluated. There was no significant difference between the control and the study groups on pure tone audiometry and with 9-20 kHz high frequency, speech audiometry, acoustic reflex results (p> .05).