Erzurum ili Palandöken ilçesi katı atık toplama taşıma sisteminin coğrafi bilgi sistemi destekli optimizasyonu
Palandöken district solid waste collection for Erzurum geographical information system of transportation system supported investigation
  1. Tez No: 567291
  2. Yazar: MUHAMMET NURİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHSET İRDEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gerek nüfusun hızla artması, gerekse köylerden kente göç hareketliliğinin bir sonucu olarak kentleşme ve sanayileşme ile birlikte her geçen gün miktarı ve çeşitliliği artan katı atıkların uzaklaştırılması önemli çevre problemlerinden biri haline gelmiştir. Bu tür sorunlar ise kentlerde atık yönetiminde yaygın bir şekilde uygulanan toplama, taşıma ve depolamadan oluşan sistemin önemini ortaya koymaktadır. Katı atıkların toplanması, taşınması ve bertaraf edilmesi ülkemizdeki yasalar doğrultusunda yerel yönetimlerin sorumluluğundadır. Yüksek maliyetler ile birlikte halk sağlığıda göz önünde bulundurularak bu sürecin iyi planlanması gerekmektedir. Bu çalışmada Erzurum İli Merkez Palandöken ilçesi sınırları içerisinde üretilen evsel katı atıkların mevcut toplama/taşıma sistemi irdelenmiş; katı atık toplama araçlarına eşlik edilmiş, konteyner konumları numaralandırılmış, toplama rotaları uydu haritasında belirlenmiş ve üzerinde analiz yapılabilecek bir veri oluşturulmuştur. Mevcut sistemde rota optimizasyonları yapılarak ergonomik çözüm önerileri geliştirilmiştir. Üretilen evsel katı atıkların miktarları, karakterizasyonları ve projeksiyonları değerlendirilerek etkin, verimli ve düzenli bir şekilde toplanması, taşınması için minimum maliyetli sistemler üzerine çalışılmıştır. Yürütülen optimizasyon çalışmaları ile kat edilen yol miktarında, iş gücünde ve harcanan zamanda tasarruflar sağlanmış, yıllık maliyetlerde %18,56 oranında düşüş kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the rapıd increase of the populatıon and the migratıon mobility from vıllage to city resultıng with urbanızatıon and indutrializatıon, the removal of the solid wastes whıch increases the amonut and the diversity every day has become one of the most important environmental problems. These kınd of show us the importance of the system of tnaspostatıon and rtorage whıch ıs used mostly in the city waste management. The collectıon, transportatıon and disposing of the solid wastes belongs to the local governments, because of the laws of our country. Despite the hıgh costs, it is important to plan thıs process with considerıng the public health. In thıs study, the current collectıon/transportatıon system of domestıc solid wastes whıch has produced wıthın the borders of Palandöken Dıstrıct of Erzurum Province is investıgated, solid waste collectıon vehıcles were accompanıed, container positions were numbered, collection routes were determined on the satellite map and the data were created for analyzıng. In the current system, route optimizations were made and the ergonomic solution proposals were developed. The domestic solid wastes' amounts, characterizations and the projecctions are evaluated and the systems with minimum costs are studied for efective, efficient and regular collection /transportatıon. Wıth executive optimization studies; savıngs were achieved in the amount of way, labor and time spent and annual costs decreased by %18,56