Türk Hukukunda küçüklerin evlat edinilmesi
Adopting youngsters in the Turkish Law
- Tez No: 567290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN SAMİ AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tezimizin konusu“Türk Hukukunda Küçüklerin Evlat Edinilmesi”kurumudur. 743 Sayılı Türk Kanunu Medenisinin yürürlüğe girmesiyle birlikte hukukumuza giren evlat edinme müessesi 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunuyla ciddi değişikliklere uğramıştır. Çalışmamız içerisinde evlat edinmenin gerekliliği, önemi, yararları ve sakıncaları üzerinde durularak böyle bir düzenlemenin kanun koyucu tarafından düzenlemesi amacı anlatılmaya çalışılmıştır. Evlat edinme işlemi her ne kadar iki taraftan meydana gelmiş olsa da gerek kurulmasından önce bu kimseler dışındakilerinde sürece müdahil olabilmeleri, gerekse de bizim hukukumuza göre evlat edinme işlemi neticesinde evlatlığın öz ana babasıyla tüm ilişkisinin kesilmiyor olması sebebiyle kuruluşu ve sonuçları itibariyle özellikli bir kurumdur. Küçüğün evlat edinmesi küçük yönünden özetle tüm hayatını maddi ve manevi yönden değiştirecek bir kurum iken evlat edinen yönünden özellikle çocuk sahibi olamayan kimselere bu duyguyu tattırması sebebiyle önem arz etmektedir. Burada öncelikli korunması gereken kimse küçük olduğundan kanun koyucu evlat edinme sistemini küçüğün menfaati temeline inşa ederek düzenlemiştir. Çalışmamızda 4721 Sayılı Kanunun 305 ile 320 maddeleri arasındaki kanun hükümleri esas alınmak üzere küçüklerin evlat edinmesine ilişkin hükümler anlatılmıştır. Burada gerekli yerlerde 743 Sayılı Kanun hükümleri de ele alınarak özellikle Yargıtay kararları ve doktrin görüşlerine de ayrıntılı şekilde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis focuses on the institution of adopting youngsters in the Turkish Law. The institution or practice of adoption which found its way into our legislation with the introduction of the Turkish civil law no: 743 has been significantly amended by the Turkish civil law no: 4721. Our study dwells on such aspects of adoption as the need for adopting a child, its significance, benefits and drawbacks. We have also attempted to relate why such an institution has to be regulated by the lawmaker. Even though adopting a child is realized by the mutual will of two parties, this institution has worthwhile qualities not only because the outsiders can interfere in the process before this institution is established but also the relationship between the adopted child and his/her biological father is not completely terminated as a result of the process of adoption according to our law. Adopting a child is of great importance as it helps those who cannot have children to experience the feeling of having a child. Besides, it changes the entire life of the adopted child materially and spiritually. Because it is the little child who needs to be protected, the lawmaker has established this institution in a way to protect the interests of the child. In our study, we have dealt with the regulations concerning the adoption of youngsters based on the acts 305 and 320 of the code no: 4721. Our study refers to the provisions of the code 743, wherever necessary, and gives the rulings of the Supreme Court and doctrinal views in detail.