Deprem yönetmeliklerinde duvar etkisinin incelenmesi
Seismic codes and infill wall effect
  1. Tez No: 567296
  2. Yazar: ÖNER METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHALİM KARAŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET DEPREM YÖNETMELİKLERİ VE DOLGU DUVAR ETKİSİ YUKSEK LİSANS TEZİ Öner METE DİCLE UNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTUSU İNŞAAT MUHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI 2019 Bu çalışmada Türkiye'de yürürlüğe girmiş tüm deprem yönetmeliklerinin ve betonarme yapı tasarım şartnamelerinin değişimi incelenmiştir. Bu yönetmelik ve şartnameler arasındaki farklılıklar irdelenmiştir. Deprem yönetmeliklerinin belli periyotlarda değil, can kaybının yaşandığı depremler sonrası yaşanan kötü tecrübeler sonucu değiştiği görülmüştür. Bu değişiklikler sonucunda Türkiye'de depreme dayanıklı yapı tasarımı bilinci oluşmuş ve önemli bir yer kat etmiştir. Çalışmamızın sayısal hesap kısımlarında üç katlı betonarme bir okul yapısı ele alınmıştır. Yapının üç boyutlu modeli dolgu duvarlarının taşıyıcı olması veya sadece zati olarak ele alınması durumları göz önüne alınarak SAP2000 analiz programı yardımı ile oluşturulmuştur. Bu çalışmada dolgu duvarlarının modellenmesi eşdeğer sanal basınç çubuğu modeli kullanılarak yapılmış ve bu modelin yatay kuvvet etkisi altındaki davranışı lineer hesap yöntemi ile analiz yapılarak incelenmiştir. Bu yöntemde kullanılan program yardımı ile eşdeğer sanal basınç çubuklarının sadece basınç kuvveti taşıdıklarından emin olunarak tasarım yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu, dolgu duvarların eşdeğer sanal basınç çubuğu olarak modellenmesi yapının doğal periyotlarının azalmasına sebep olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEISMIC CODES AND INFILL WALL EFFECT MSc THESIS Öner METE DEPARTMENT OF STRUCTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF DICLE 2019 In this study, evaluation of Turkish seismic codes and structure standards that effectuated were investigated. It is seen that the seismic codes hasn't changed in exact periods but has changed with experience of earthquakes which are resulted with deaths. As a result of this evaluation consciousness of earthquake resistant design has started and improved. In the numerical calculation part of this study, a three story reinforced concrete school building was studied. The 3D model were designed with SAP2000 computer software as bare frames which infill wall's effecting on structure only as dead load and as a part of the framework that effects on structure behavior. In the study infill walls were designed as equivalent compression struts and the behavior of the struts and building with struts, under the lateral forces such earthquake were screened with linear analyses method. Since the equivalent compression struts can only take compressive stresses, the stresses on the equivalent compression struts was checked during modal analysis. The results have showed that, the infill walls caused to reduction in the fundamental period.