Betonarme binaların göreli kat öteleme oranlarına bodrum kat etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of basement floor on relative floor shift rations of reinforced concrete buildings
- Tez No: 902830
- Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Özellikle son yıllarda Türkiye'de görülen depremlerde var olan yapı stoğunun oldukça önemli bir bölümünü meydana getiren düşük ve orta yükseklikteki yapılar çok fazla hasar almıştır. Yaşanan tüm depremler var olan binalarımızın yapım niteliği ile yönetmeliklerin yetersiz olmasından ötürü büyük risk taşıdığını gözler önüne sermiştir. Bu sebeple ilgili yapıların deprem davranışlarının daha iyi anlaşılması adına sismik değerlendirme faaliyetlerinde büyük bir yer kaplamaktadır. Yapılan bu çalışmanın gayesi bodrum katlı ve bodrum katsız betonarme binaların yer değiştirmelerini değerlendirmektir. Çalışma da ilk olarak genel bilgiler bölümünde kullanılan yapı sistemi hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Yapı, ZB grubu zeminde bulunmaktadır. Malzeme olarak ise ilgili yapıda C30/37 kalitesinde bir beton ile B420C kalitesinde bir beton çeliği tercih edilmiştir. Kirişlere gelen duvar yükü 4 kN/m, kaplama yükü 1,5 kN/ m ve hareketli yük 2,5 kN/m olarak alınmıştır. Kat yükseklikleri 3,5 m dir. Konu ile ilgili yapılan literatür çalışmaları incelenmiştir. Kullanılan model SAP2000 programında çizilmiştir ve analizi yapılmıştır. Yapı 3 bodrum+Zemin+10 kat olarak tasarlanmıştır. Hem bodrum 1,2,3 kat olacak şekilde hem de bodrum katsız olarak analizleri yapılmıştır. Analizler ayrı ayrı yapılıp incelenmiştir. Yapının göreli kat ötelemeleri incelenmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre gerekli kıyaslamalar yapılmıştır. Son olarak tez çalışmasından elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Especially in the earthquakes seen in Turkey in recent years, low and medium height buildings, which constitute on significant part of the existing building stock, have been severely damaged. All the earthquakes that have occured have revealed thar our existing buildings are at great risk due to their construction quality and inadequate regulations. For this reason, it occupies a large places in seismic evaluation activities in order to better understand the earthquake behaviour of relevant structures. The purpose of this study is to evaluate the displacements of reinforced concrete buildings with and without basements. In the study firstly detailed information about the building system used is given in the general information section. The structure is located on the ZB group ground. As materials, C30/37 quality concrete and B420C quality concrete steel were preferred in the relevant structure. The Wall load on the beams is taken as 4 kN/m, the coating load as 1,5 kN/m and the live load as 2,5 kN/m. Floor heights are 3,5 m. Literature studies on the subject have been examined. The model used has been drawn and analyzed in the SAP2000 program. The building is designed as 3 basement + ground +10 floors. Analyzes have been made both with a basement of 1,2,3 floors and without a basement. Analyzes have been made and examined separately. Relative storey drifts of the building have been examined. Necessary comparions have been made according to the analysis results obtained. Finally, the results obtained from the thesis study are included.