The predictors of attitudes toward divorced women: Ambivalent sexism and system justification
Boşanmış kadınlara ilişkin tutumların yordayıcıları: Çelişik duygulu cinsiyetçilik ve sistemi meşrulaştırma
- Tez No: 567295
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin temel amacı, boşanmış kadınlara yönelik tutumlarla çelişik duygulu cinsiyetçilik ve cinsiyete dayalı sistemi meşrulaştırma arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışma yazına iki açıdan katkı sağlayacaktır. İlk olarak, boşanmış kadınlara yönelik tutumlar ayrıntılı ve nitel bir biçimde araştırıldı. İkinci olarak, kadınlara yönelik çelişik duygulu cinsiyetçilik ve sistemi meşrulaştırma ile boşanmış kadınlara yönelik tutumlar arasındaki ilişki incelendi. Anketi 413 kişi doldurmuştur (283 kadın, 130 erkek). Katılımcıların yaş aralığı 17 ile 60 arasındadır (M = 25.01; SD = 7.50). Veri toplama aracı olarak; Boşanmış Kadınlara Yönelik Tutumlar Ölçeği (BKT)' nin alt ölçeği olan Boşanmış Kadınların Güçsüz Algılanması (BKGA), Boşanmış Kadınların Nasıl Davranması Gerektiği (BKDG), ve Boşanmış Kadının Fazlaca Cinselleştirilmesi (BKFC), Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği (ÇDC)'nin alt ölçeği olan Düşmanca Cinsiyetçilik (DC) ve Korumacı Cinsiyetçilik (KC), ve Toplumsal Cinsiyete Dayalı Sistemi Meşrulaştırma (TCSM) ve demografik bilgi formunu içeren ölçekler kullanılmıştır. Boşanmış Kadınlara Yönelik Tutumlar Ölçeği (BKT)'nin her bir alt ölçeği olan BKGA, BKDG, ve BKFC için kadın ve erkek katılımcılara ayrı olmak üzere doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular, DC'nin BKGA, BKDG, ve BKFC sonuçlarını hem kadınlar hem de erkekler için anlamlı şekilde yordamıştır. Kadın katılımcılar arasında KC, BKGA ve BKDG'yi anlamlı şekilde tahmin ederken, BKFC, KC tarafından yordanmamıştır. Erkekler arasında ise KC sadece BKDG'yi yordamada bir etkiye sahiptir. TCSM'nin, hem erkek hem de kadın katılımcılar arasında BKGA ve BKDG'yi anlamlı şekilde yordadığı bulundu. Bununla birlikte, BKFC, hem erkek hem de kadınlar arasında TCSM tarafından yordanmamıştır. Sonuçlar yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis was to examine the relationship between ambivalent sexism and gender related system justification with attitudes toward divorced women. This thesis contributed to the literature in two ways. First, I investigated attitudes toward divorced women in detailed and qualitative way. Second, I explored relationship between system justifying ideologies and ambivalence sexism toward divorced women were investigated. 413 participants filled the questionnaire (283 females, 130 males). The age range of the participants was between 17 and 60 (M=25.01; SD= 7.50). As measurement tools; Attitudes toward Divorced Women Scale (ADW) which has three subscales including Vulnerability of Divorced Women (VDW), Expected Behaviors for Divorced Women (EBDW), Perceived HyperSexualisation of Divorced Women (PSDW), Ambivalent Sexism Inventory (ASI) which has two subscales including Hostile Sexism (HS) and Benevolent Sexism (BS), Gender-related System Justification Scale (GSJ), and demographic information form were used. Linear regression analysis were conducted for male and female participants separately for each sub factors of ADW. Results revealed that HS significantly predicted all three dimensions of ADW for both females and males. Among female participants, BS significantly predicted VDW and EBDW whereas PSDW was not predicted by BS. Among males, BS has a unique effect on predicting only EBDW. GSJ was found significantly predicting VDW and EBDW among both male and female participants. However, PSDW was not predicted by GSJ among both males and females. Results were discussed in the light of literature.