Emniyet Müdürlüğünde çalışan personelin sigara kullanımının psikopatoloji, kişilik, travma ve iş doyumu ile ilişkisinin incelenmesi: Çeşme emniyet müdürlüğü uygulaması
An investigation into the relationship between smoking and psychopathology, personality, trauma and job satisfaction at the police department of Çeşme
  1. Tez No: 567305
  2. Yazar: ZEYNEP ERBUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu araĢtırmanın amacı,ÇeĢme Emniyet Müdürlüğü‟nde sigara kullanımı olan ve olmayan personeli belirleyerek, sigara kullanımında etkili olan sebepleri ve sigara kullananların nikotin bağımlılık seviyelerini; iĢ doyumunun, psikolojik belirtilerin, kiĢilik özelliklerinin ve travmatik yaĢantıların sigara kullanımı üzerine olan etkilerini belirlemektir. Ayrıca diğer meslek gruplarına göre daha fazla riskli yaĢam olayları deneyimleyen Emniyet personelinin travma geçmiĢleri, kiĢilik profilleri ve psikolojik belirti durumları değerlendirilerek personeli daha iyi anlayıp yardımcı olmaya çalıĢılmıĢtır. Personelin iyi halinin sağlanması gerçekleĢtirilerek, iĢ yaklaĢımlarının olumlulaĢtırılması, iĢ doyumlarının yükseltilmesi ve teĢkilatın geleceğe yönelik iĢ koĢullarına daha iyi hazırlanması amaçlanmıĢtır. Yöntem: AraĢtırma Ġzmir Ġli ÇeĢme Emniyet Müdürlüğü‟nde aktif olarak görevli 100 polis (%8 kadın-%92 erkek) ile gerçekleĢtirilmiĢtir. AraĢtırmaya katılım gönüllülük esasına göre belirlenmiĢ olup katılımcılara sosyodemografik bilgi formunun, Minnesota ĠĢ Doyum Ölçeğinin, Fagerström Nikotin Bağımlılık Ölçeğinin, Belirti Tarama Testinin (SCL-90-R), BeĢ Faktör KiĢilik Envanterinin ve Travmatik YaĢantılar Ölçeğinin bulunduğu kitapçık dağıtılarak katılımcılardan testleri tek seferde cevaplandırmaları istenmiĢtir. Bulgular: Katılımcıların %82‟sinin sigara kullanımı vardır ve %18 katılımcı sigara kullanmamaktadır. AraĢtırma verilerine göre demografik özelliklerin katılımcıların sigara kullanımları üzerinde etkisi bulunmamaktadır. Bağımsız gruplar T-Testi ve Mann-Whitney U testi analizlerine göre sigara kullanımının iĢ doyumu, psikolojik belirtiler, kiĢilik özellikleri ve travma yaĢantıları üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamıĢtır (p>0.05). Ancak, ortalama değerler incelendiği zaman bulgular hipotezleri destekler niteliktedir. Yapılan korelasyon analizlerinde; iĢ doyumunun, kiĢilik özelliklerinin ve travmatik yaĢantıların bireylerin nikotin VI bağımlılıkları üzerinde etkili olmadığı görülmüĢtür (p>0.05) .
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study, following the identification of the smokers and non-smokers at the police department, is to determine the underlying causes for smoking and whether nicotine addiction, job satisfaction, psychological effects, personality traits and traumatic lifestyles have a relationship with the smoking behaviour. Given the nature of the profession and being exposed to high risk situations, the officers need to be analysed for traumatic pasts and personality profiles in order to obtain a good understanding of their situation and to provide them with support. Through which the aim is to stabilise the mood of the personnel, ensure a positive view of the job and increase job satisfaction with which they would be better prepared in the future for the duty requirements. Methodology: Research was conducted on 100 active officers belonging to the Police Department of Çesme (8%female – 92% male). Prior to participating in this research, the officers were made aware that their participation was voluntary. They were asked to complete the questions in the booklets in one sitting and the questions were composed of Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ), Fagerstrom Test for Nicotine Dependence, Symptom Checklist (SCL-90-R), Big Five Inventory and Trauma Experience Checklist. Findings: 82% of the participants were smokers and the remaining 18% were nonsmokers. In accordance with the obtained data, there is no relationship between smoking and demographic properties of the participants. Statistically according to the t-test and Mann-Whitney U test (p>0.05), smoking was not at all related to job satisfaction, psychological symptoms, personality traits and traumatic lives of the participating officers. However, when mean data was analysed it was found to support the hypothesis. Nicotine addiction was also found to have no correlation with job VIII satisfaction, personality traits and traumatic lives of the participating officers.