Akdeniz bölgesinde örtüaltı domates üreticilerinin ilaç kullanım alışkanlıklarının analizi
Analysis of pesticide use habits of greenhouses tomato producers in the mediterranean region
- Tez No: 567335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SEMİH UZUNDUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı Akdeniz Bölgesi'nde örtüaltı domates üretimi yapan üreticilerin tarımsal ilaç kullanım eğilimlerini, çevreye olan duyarlılıklarını ve ilaç kullanım düzeylerini miktar ve değer olarak belirlemektir. Araştırmada, Akdeniz bölgesinde örtüaltı üretiminin yoğun şekilde yapıldığı Antalya, Adana ve Mersin İllerinde toplam 100 anket yapılmıştır. Çalışmada anakitle oranlarına dayalı Basit Tesadüfi Örnekleme Yöntemleri kullanılmıştır. Anket verileri 2018 üretim yılını kapsamaktadır. Araştırma sonuçlarına göre; üreticiler domates üretimi yaparken, karşılaştıkları hastalık ve yabancı otlara karşı ilaçlama zamanın belirlenememesi, ilaçlama bilgi eksikliği ve yanlış ilaçlama yapma gibi problemlerle karşılaştığı belirlenmiştir. Genelde örtüaltı üretiminde son yıllarda aşırı ilaç kullanımı olduğu ile ilgili bilgiler verilmektedir. Bu çalışmada da üreticilerin %53'ünün ilaçlama da önerilen dozu tatbik ettiği, %47'sinin ise önerilen ilaçlama dozuna uymadığı belirlenmiştir. Probit modelde doza uyup-uymama bağımlı değişken olarak seçilmiş ve bireylerin doğru dozda ilaç kullanımına etkili olan faktörler belirlenmiştir. Bu faktörlerden ilaçlama kursuna katılması, işletmecilerin herhangi bir kooperatife üye olması ve işletmecilerin tarımsal kuruluşları ziyaret etmesi uygun doz kullanımlarını pozitif yönde etkilerken, örtüaltı üretiminden elde edilen verim ile işletmecilerin yaşı, ek iş durumu ve deneyimi arttıkça doz aşımlarının da fazlalaştığı göze çarpmaktadır. İşletmelerde bulunan fertlerin ilaçlama konusunda tarımsal kuruluşları ziyaret etmesini teşvik edici düzenlemeler yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper aims at investigating the pesticide use tendency of farmers growing tomatoes in greenhouses in the Mediterranean region, their environmental sensitivity, and pesticide use levels as quantity and value. In this research, a total of 100 questionnaires were administered in Antalya, Adana, and Mersin provinces the Mediterranean region where greenhouse production is practiced intensely. The survey data covered the 2018 production season. According to the results of the research, the farmers were found to implement incorrect agricultural fight methods while growing tomatoes such as failing to predict the spraying time for diseases and weeds, lack of spraying knowledge, and inappropriate spraying practice. There has been a growing number of news about the excessive use of pesticides in greenhouses in recent years. In this study, too, 53% of the farmers were found to comply with recommended spraying doses, whereas 47% were determined to not follow the validated spraying dose. The factors that have an effect on the right dose use of individuals were determined by defining dose-compliance/non-compliance as a dependent variable in the probit model. of these factors, while factors such as attending a spraying course, being a member of any cooperative, and visiting the agricultural institutions were found to positively affect the appropriate dose use of the farmers, the overdose practice of farmers was found increase as the yield obtained from the greenhouse, the age of the farmers, extra business status, and experience of the farmers increased as well. Arrangements should be made to encourage the individuals running the greenhouses to visit agricultural institutions for exchanging accurate information about spraying methods.