Örtüaltı yetiştiriciliğinde uv katkılı polietilen film kullanılarak bazı domates hastalıklarının kontrolu
The research on control of certain diseases of greenhouse tomato under UV absorbing polyethylene film
  1. Tez No: 28088
  2. Yazar: İLYAS ÇIĞŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TİMUR MOMOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖRTÜALTI YETİŞTİRİCİLİ?İNDE UV KATKILI POLÎETİLEN FİLM KULLANILARAK BAZI DOMATES HASTALIKLARININ KONTROLÜ İlyas ÇI?ŞAR (Yüksek Lisans Tezi) Bu çalışmada %8UV, %4UV+IR katkılı ve katkısız olmak üzere Türkiye'de üretilen üç tip polietilen film kullanıldı. Denemede kullanılan %8 UV katkılı PE film 0.30 mm kalınlığında olup 260-330 nm dalga boyları arasındaki UV bölgesinde ışık geçirgenliği %0, 400-700 nm. dalga boyları arasındaki görülebilir bölgede ışık geçirgenliği %48*cfir. %4 UV+IR katkılı PE film 0.18 mm kalınlığında olup 2'60-330 nm dalga boyları arasında ışık geçirgenliği %3, 400-700 nm. arasındaki görülebilir bölgede ışık geçirgenliği %52'dir. Katkısız PE film 0.20 mm kalınlığında olup 260-330 nm dalga boyları arasında ışık geçirgenliği %38, 400-700 nm. arasındaki görülebilir bölgede ışık geçirgenliği %83'tür. Deneme ilkbahar yetiştirme döneminde %4UV+IR ve katkısız PE film ile örtülü iki serada yürütüldü. Her iki serada da erken yanıklık görüldü. Fakat yetiştirme dönemi sonunda en yüksek hastalık şiddeti %4UV+IR PE serada %23,4 ve katkısız PE serada %27,4 oldu. Sonbahar döneminde üç değişik PE film kullanıldı, üç domates çeşidi; Garanto F1, Dario F1 ve Monado F1 yetiştirildi. Fulvia fulva'nın neden olduğu kahverengi küf ve A solanı'nın neden olduğu erken yanıklık görüldü- Garanto F-j çeşidi kahverengi küfe dayanıklıdır. Hastalık belirtileri Dario F1 çeşidinde Monado F1 çeşidine göre daha az görüldü. Hastalık şiddeti %4UV+IR katkılı PE serada diğer seralara göre daha düşük gerçekleşti. Yetiştirme dönemi sonunda kahverengi küf şiddeti %4UV+IR, %8UV ve katkısız PE seralarda sırasıyla %21, %33 ve %43 olarak ölçüldü. Erken yanıklık şiddeti yetiştirme dönemi sonunda %4UV+IR, %8UV ve katkısız PE seralarda sırasıyla %6.1, %3.7 ve %7.5 olarak ölçüldü. Hastalık modelini belirlemek için ölçülen hastalık şiddetine ait verilere Monomoleküler, Logistic ve Gompertz modelleri uygulandı. Transforme edilen verilere doğrusal regresyon analizi uygulanarak regresyon katsayısı (R2) bulundu. Hastalık gelişim eğrisini en iyi tanımlayan model olarak Gompertz model i seci İdi. ANA BİLİM DALI : BİTKİ KORUMA YIL : 1993 SAYFA : 57 JÜRİ: Doç. Dr. M. Timur MOMOL (Danışman) Prof.Dr. Oktay YE?EN Yard. Doç. Dr. Hüseyin GÖÇMEN
Özet (Çeviri)
THE RESEARCH ON CONTROL OF CERTAIN DISEASES OF GREENHOUSE TOMATO UNDER UV ABSORBING POLYETHYLENE FILM îlyas ÇI?ŞAR (M.Sc. Thesis) In this investigation, three poliethylene types, produced in Turkey, as 8% UVA, 4%UVA+IRA, and common agricultural (CA) were used. The thickness of 8% UVA poliethylene film is 0.30 mm, and it transmits 0% the UV wavelenght of 260 to 330 ran, and also it transmits 48% the visible wavelenght of 400 to 700 nm. The thickness of 4%UVA+IRA poliethylene film is 0.18 mm and it transmits 0% the UV wavelenght of 260 to 330 nm, and it transmits 52% the visible wavelenght of 400 to 700 nm. The thickness of CA poliethylene film is 0.20 mm and it transmits %38 UV wavelenght of 260 to 330 nm, and it transmits 83% the visible wavelenght of 400 to 700 nm. In the spring crop season two greenhouses were cowered with 4% UVA+IRA and CA poliethylene films. Early blight was seen in both of the greenhouses. But at the end of the crop season disease severity was 23,4% in the 4%UVA+IRA greenhouse and was 27.4% in the CA greenhouse. In the autumn crop season three greenhouses were covered with three different poliethylene films. Three tomato cultivars; Garanto F^, Dario F^ and Monado F^ were grown. The leaf mold caused by FuJ_yi_a fulya and early blight, caused by A. solanı were seen in all greenhouses in this season. Garanto F1 variety is resistant to disease caused by F. fulva. Disease simptoms of Dario F1 variety, were less than that of Monado F-j. In the UVA+IRA greenhouse, disease severity was less than the other greenhouses. At the end of the season disease severities for leaf mold were 21%, 33% and 43% in the UVA+IRA, UVA and CA greenhouses, respecti vel y. At the end of the season disease severities for early blight were 6.1%, 3.7% and 7.5% in the UVA+IRA, UVA and CA greenhouses, respectively. Monomol ecul ar, Logistic and Compertz models were used to estimate the apparent infection rate. Based on the coefficient determination (R2) from linear regression of transformed data, Gompertz model was choosen as best fit model to explain the disease progress curvess. DEPARTMENT : PLANT PROTECTION YEAR : 1993 PAGE : 57 COMMITTEE: Assoc. Prof. Dr. M. Timur MOMOL (Advisor) Prof. Dr. Oktay YE?EN Assist.Prof. Dr.Hüseyin GÖÇMEN