Spinal cerrahide preemptif lornoksikamın etkinligi ve güvenilirligi
Preemptive analgesic effects and safety of lornoxicam in spinal surgery
- Tez No: 567405
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
SPİNAL CERRAHİDE PREEMPTİF LORNOKSİKAMIN ETKİNLİGİ ve GÜVENİLİRLİGİ Bu çalışmada spinal cerrahi uygulanacak hastalarda, preemptif iv lornoksikamın plaseboya göre etkinlik ve güvenilirliğini karşılaştırmak amaçlandı. Spinal cerrahi uygulanacak hastalara preemptif olarak 8 mg iv lornoksikam veya 100 ml SF ile plasebo uygulanarak postoperatif analjezik etkinlik, HKA'dan tramadol ve ek analjezik (metamizol) tüketimi üzerine etkileri, etkili analjezi süreleri, yan etki ve güvenilirlikleri karşılaştırıldı. Klinik prospektif (ileriye dönük), randomize (rastgele), çift kör şekilde ve genel anestezi altında elek:tif şartlarda spinal cerrahi operasyonu planlanan 50 erişkin hasta çalışmaya alındı. Etik komite izni alındıktan sonra, ASA 1-II risk grubundan seçilen hastalara preemptif (cerrahi insizyondan 30 dk önce) ilaç uygulandı. Operasyon genel anestezi altında yapıldı. Postoperatif analjezi amacıyla hasta kontrollü pompalar kullanıldı. HKA cihazında ilaç olarak tramadol (2 mg/ml) kullanılarak bolus:20 mg, kilit süresi: 60 dk olacak şekilde programlandı. Postoperatif dönemde derlenme ünitesine alınan hastalara HKA cihazı bağlandı. Operasyon sonrası 24 saat boyunca ağrı NRS (0-10 puan) ile değerlendirilerek kaydedildi. HKA ile tüketilen tramadol miktarı, ilaç talep ve sunum sıklıkları, tüketilen ek analjezik miktarı ve etkili analjezi süreleri kaydedildi. Aynca, vital parametreler, laboratuar değerleri ve yan etki takibi yapıldı. Sonuç olarak; spinal cerrahide ameliyat sonrası ağrı tedavisinde preoperatif iv 8 mg lomoksikamın , plaseboya göre 24 saatlik süreçte özellikle erken dönemde etkin analjezi sağladığım, ameliyat sonrası tüketilen tramadol miktarım azaltarak buna bağlı yan etkileri azalttığını ve etkin analjezi süresini uzattığım saptadık.
Özet (Çeviri)
PREEMPTIVE ANALGESIC EFFECTS AND SAFETY OF LORNOXICAM iN SPINAL SURGERY This study was planned to compare the effıcacy and safety of preemptive use of iv lomoxicam, and paracetamol with each other and with placebo on patients undergoing spinal surgery. The patients who were planned to have a spinal surgery preemptively received 8 mg iv lomoxicam or 100 mi saline as placebo and the effects of these drugs on postoperative analgesic effıcacy, consumption of patient controlled analgesia (PCA) with tramadol and additional analgesia (metamizol), side effects and safety were compared. This study is a prospective, double blind study. Fi:fty adult patients who were planned to have an elective spinal surgery under general anesthesia were enrolled randomly. After getting permission from the ethics committee, patients who were selected from ASA I-II risk groups received preemptive drugs 30 min prior to anesthesia. Operations were performed under general anesthesia. Patient controlled pumps were used for postoperative analgesia. PCA was programmed as: tramadol (2mg/ml) bolus: 20 mg, lockout time: 60 min. Patients were transferred to recovery unit postoperatively and connected to PCA units. Pain level was evaluated and recorded according to numerical rating scale for 24 postoperative hours. Consumption oftramadol with PCA, frequency of request and supply, amount of used additional analgesics were recorded. Additionally, vital parameters, laboratory values and side effects were monitored. Consequently, we confirmed that to inject intravenously preoperative 8 mg of lomoxicam to patient will be applied spinal surgery provides more analgesia especially earlier period of fırst 24 hours after the operation than to inject placebo. Furthermore we observed this decreases the amount of tramadol consumption used postoperatively and its side effect and increases effective analgesic time.