Determination of hydrogen sülfide by room temperature luminescence
Oda sıcaklığı lüminesans yöntemiyle hidrojen sülfür tayini
- Tez No: 56742
- Danışmanlar: PROF. DR. O. YAVUZ ATAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz ODA SICAKLI?I LUMINESANS YÖNTEMİYLE HİDROJEN SÜLFÜR TAYİNİ Eroğlu, Ahmet E. Doktora, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. 0. Yavuz Ataman Şubat 1996, 103 sayfa Atmosferdeki hidrojen sülfür, kadmiyum (II) tuzlarının sulu çözeltileriyle işleme sokulmuş süzgeç kağıdı yüzeyi üzerinden geçirildiğinde, analit-yüzey etkileşmesi analitin havadaki derişimini bulmakta kullanılabilecek bir lüminesans sinyali oluşturmaktadır. Yüzeyde içerilen analit miktarı çok az olduğu için İç Yansımalı İR, Dağınık Yansımalı İR, Taramalı Electron Mikroskopu ile Enerji Dağılımlı X-Işınlan ve Fotoelectron Spektroskopi gibi tekniklerle yüzeydeki türlerin niteliğini belirlemek mümkün olamamıştır. Bununla birlikte, çözeltide denetimli koşullarda oluşturulan CdS, yüzeyde oluşan türlerle aynı spektral özellikleri verdiği için, yüzeydeki sinyali oluşturan türlerin CdS olduğu sonucuna varılmıştır. Süzgeç kağıdına ek olarak selülozik maddeler, polimer çözeltileri ve bazı yüzey-aktif karışımlar gibi başka taşıyıcı yüzeyler de denendi. Denenen taşıyıcı yüzeyler arasında polietilenoksit, karboksimetilselüloz, hidroksipropilmetilselüloz, etilhidroksietilselüloz, heksadesil- trimetil-amonyum bromür, sodyum dodesil sülfat, Aerosol OT, Aerosol A 102 ve Aerosol 501 gibi maddeler ile de benzer lüminesans sinyal elde edildi. Cam üzerine polietilenoksit kaplayarak elde edilen yüzey, H2S tayini için başarıyla kullanıldı.Geliştirilen sistem, kağıt yüzeyler ve polietilenoksit kaplı probların oluşturduğu sinyallerin fiber optik kabloyla ölçülmesi yoluyla da kullanıldı; sırasıyla 4.0 ppb ve 36.0 ppb 3 s gözlenebilme sının elde edildi. Bu çalışma, tersinir olmayan, biriktirmeli türden bir analitik sistemin hidrojen sülfür tayini için olabilirliğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Hidrojen Sülfür Tayini, Oda Sıcaklığı Lüminesansı, Katı Yüzey Lüminesansı, Fiber Optik Prob VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF HYDROGEN SULFIDE BY ROOM TEMPERATURE LUMINESCENCE Eroğlu, Ahmet E. Ph.D., Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. O.Yavuz Ataman February 1996, 103 pages When atmospheric hydrogen sulfide is passed over a filter paper substrate pretreated with aqueous cadmium (II) salts, the analyte-surface interaction yields a luminescent surface whose intensity then can be correlated with the analyte concentration in ambient air. As the amount of analyte contained on surface is very low, the molecular nature of the luminescent surface species could not be determined by surface spectrometric techniques such as Internal Reflection IR Spectrometry, Diffuse Reflection IR Spectrometry, Scanning Electron Microscope-Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy and Photoelectron Spectroscopy. However, it was demonstrated that CdS formed in colloidal dimensions yields exactly the same luminescence spectral features with those obtained from the surface. Therefore, it has been concluded that the luminescent species are CdS solid particles. In addition to filter paper, some other substrates were also tried. These are various cellulosic substances, several surfactants and a variety of polymeric surfaces. Among the solid substrates mentioned, the similar luminescence signal was obtained from polyethyleneoxide, carboxymethylcellulose, hydroxypropylmethylcellulose, ethyl- iiipolyethyleneoxide, carboxymethylcellulose, hydroxypropylmethylcellulose, ethyl- hydroxyethylcellulose and many of the surfactants namely hexadecyltrimethyl- ammonium bromide, sodiumdodecylsulfate, and commercially-called Aerosol OT, Aerosol A 102, and Aerosol 501. The new solid substrates prepared by coating polyethyleneoxide on glass slides were successfully applied for hydrogen sulfide determination. The system was tried on the tip of an optical fiber by using paper and polyethyleneoxide-coated probes and the respective 3s detection limits of 4.0 ppb and 36.0 ppb were obtained. This study has shown the feasibility of developing an irreversible, cumulative type of an analytical device for hydrogen sulfide determination. Keywords : Hydrogen Sulfide Determination, Room Temperature Luminescence, Solid Surface Luminescence, Fiber Optic Probe IV