Eğitimde veli katılımı: Doküman incelemesi
Parent involvement in education: A review of the literature
  1. Tez No: 567449
  2. Yazar: GÖZDE YÜCETAŞ ARTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada 2000-2018 yılları arasında eğitimde veli katılımı konusunda yapılmış çalışmaların incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda 2000-2018 yılları arasında eğitimde veli katılımı konusunda yazılmış makale, yüksek lisans ve doktora tezinden oluşan 144 çalışma incelenmiştir. Bu dokümanlara ulaşmak için Ulusal Tez Merkezi, Google Akademik, Ulakbim, Dergipark gibi sitelerde alan yazın taraması yapılmıştır. Bu çalışmalar amaç, yapıldığı yer, yayın yılı, yapıldığı kademe, çalışma türü, çalışma yöntemi, çalışma deseni ve veri toplama araçları alt problemleriyle ele alınmıştır. Bu çalışmada güvenilir bilgi elde etmek amacıyla nitel araştırma modeli kullanılmıştır. Nitel araştırma modelinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile eğitimde veli katılımı konusunda yapılan çalışmalardan elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. 144 çalışmaya ait veriler sistemli ve açık şekilde betimlenmiş, açıklanmış, yorumlanmış ve bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Bu çalışmada veriler yansız olarak ele alınmıştır ve gerçeği yansıtmaktadır. Ailede başlayan eğitim okulda devam eder ve aile her zaman okulun tamamlayıcısıdır. Okul ile aile iş birliği içinde olursa öğrenci okulda kendini daha güvende hisseder ve akademik alanda daha başarılı olur. Çalışmanın sonucunda eğitimde veli katılımı konusunda daha çok nicel çalışma yapıldığı, tarama deseni kullanıldığı, okul öncesi eğitim kademesinde yoğunlaştığı görülmüştür. Çalışmalar daha çok Batı illerde yapılmış ve makale olarak yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research intended to investigate the studies on parent involvement in education conducted between the years 2000-2018. In line with this purpose, 144 studies including articles, master's theses and doctoral theses applied on parent involvement between 2000-2018 were examined. To obtain these documents, a literature review on the related field was carried out by use of websites such as National Thesis Center, Google Scholar, Ulakbim and Dergipark. These studies were examined elaborately in terms of some sub-problems which are the city where the researches were conducted, the year when the studies were carried out, grade of participants, type of research, research method, research design and data collection tools. The qualitative research design was used for this study so as to obtain reliable data. A qualitative research design, the literature review method was used to analyze the data concluded from the studies on parent involvement in education through the descriptive analysis method. The data from 144 studies were analyzed, explained and interpreted in a clear and systematical procedure. The results were represented impartially and revealed some information having high truth value. Starting from the family, education proceeds in school and family is complementary to school. When the cooperation between family and school is maintained, students can feel more self-confident and enhance their academic achievement. The result of the study, which is about parent participation in study, it was seen that there are more quantitative studies and scanning pattern was used. Moreover these studies are concentrated in pre-school education. Studies were mostly conducted in Western provinces and written as an article