Çalışan ve çalışmayan öğrencilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları, benlik saygısı ve yaşam doyumu düzeylerinin incelenmesi
Investigation of healthy lifestyle behaviors, self esteem and life satisfaction levels of working and non-working students
- Tez No: 567452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR AYTEKİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışma çalışan ve çalışmayan ortaokul ve lise öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları, benlik saygısı ve yaşam doyumu düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, 16 Kasım 2017-02 Temmuz 2019 tarihleri arasında Şanlıurfa ili Harran ilçe merkezinde bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı iki ortaokul ve iki lisede tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Evreni, 2017- 2018 eğitim-öğretim yılında Harran ilçesi merkezi sınırlarında bulunan iki ortaokul ve iki lisede öğretim gören 11 yaş ve üzerinde olan öğrenciler oluşturmuştur. Çalışmada örneklem grubu seçimine gidilmemiş, araştırmaya katılım konusunda veli ve öğrenci izni elde edilen tüm öğrenciler araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Adölesan Yaşam Biçimi Ölçeği (AYBÖ)”,“Rosenberg Benlik Saygısı Alt Ölçeği (RBSÖ)”ve "Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, yüzdelik dağılım, ortalama, standart sapma, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t-testi, varyans analizi, Kruskal Wallis Testi, Pearson korelasyon analizi, Cronbach alfa katsayı hesaplaması ve post hoc ileri analizler kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay, resmi izin ve ailelerden yazılı onam ile öğrencilerden sözel izin alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate healthy lifestyle behaviors, self-esteem and life satisfaction levels of working and non-working middle and high school students. Materials and Methods: The study was carried out as descriptive in two secondary schools and two high schools of District National Education Directorate in Harran district of Sanliurfa between 16 November 2017-02 July 2019. The population consisted of students aged 11 and over who were educated in two secondary schools and two high schools located in the central borders of Harran district in the 2017- 2018 academic year. The sample group was not selected in the study. Data were collected with“Personal Information Form”,“Adolescent Life Style Scale”,“ Rosenberg Self-Esteem Sub-Scale”and "Life Satisfaction Scale. Percentage distributions, mean, standard deviation, chi-square test, t-test in independent groups, variance analysis, Kruskal Wallis Test, Pearson correlation analysis and Cronbach alpha coefficient calculation and post hoc advanced analyzes were used in the analysis of the data. Ethical approval, official permission and written consent of parents were obtained from children for verbal permission.