Avrupa'da yükselen sağ popülizm: Almanya, Avusturya ve Hollanda örnekleri üzerinden sağ popülist liderlerin yeni medyayı kullanma pratikleri
Rising right-wing populism in europe: Right-wing populist leaders' using practices of new media on the examples of Germany, Austria and the Netherlands
  1. Tez No: 567469
  2. Yazar: EMRE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Avrupa'da yeniden yükselen milliyetçiliğin ve onu faşizmden ayıran popülist yaklaşımın, liderlerin yeni medya kullanımları çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, önce popülizm kavramı kuramcıların görüşleri ışığında ele alınmıştır. Günümüzün milliyetçi ve muhafazakar politikacılarının sağ popülist söylemleri ve eylemlerinden örneklerle popülizm kavramı açıklanmıştır. Ardından yeni medyanın ne olduğunun ve siyasal alanda nasıl bir etki yarattığının üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the rising nationalism in Europe and the populist approach that separates it from fascism within the framework of the new media usage of the leaders. For this purpose, the concept of populism is discussed with the theorists' views. The concept of populism has been explained with examples from the right populist discourses and actions of today's nationalist and conservative politicians. Then, what was the new media and how it had an impact on the political field was emphasized.