Sıçanlarda yanığa bağlı uzak organ hasarında gilaburu'nun (Viburnum opulus L.) olası tedavi edici ve koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of possible therapeutic and protective effects of gilaburu (Viburnum opulus L.) on burn-induced remote organ injury in rats
- Tez No: 567497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KARAKOYUN LAÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Nutrition and Dietetics, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Gilaburu (Viburnum opulus L., GB) Türkiye'de etnobotanik kullanımı olan ve zengin polifenol içeriğine sahip bir meyvedir. Çalışmanın amacı, sıçanlarda yanığa bağlı uzak organ hasarında GB meyve ekstresinin olası tedavi edici ve koruyucu etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Eter anestezisi altında sırt derileri tıraş edilen sıçanlar, 90°C'lik (yanık) veya 25°C'lik (kontrol) su banyosunda 10 saniye süreyle tutuldular ve yanıktan hemen sonra ve 24. saatte serum fizyolojik (1ml; oral) veya GB (100 mg/kg/gün; oral) ile tedavi edildiler. Ön tedavi grubunda ise GB, yanık oluşturulmadan 1 hafta önce uygulanmaya başlandı. Sıçanlar yanıktan 48 saat sonra dekapite edildi, serum ve doku örneklerinde biyokimyasal parametreler ölçüldü. Veriler ANOVA ve Student'ın t testi ile değerlendirildi. Çalışma M.Ü. Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu tarafından onaylanmıştır (29.2018.mar).
Özet (Çeviri)
Aim: Gilaburu (Viburnum opulus L., GB) is a fruit with rich polyphenol content and used ethnobotanically in Turkey. In this study, we investigated the putative therapeutic and protective effects of GB fruit extract on burn-induced remote organ injury in rats. Material and Method: Under anaesthesia, rats were exposed to 90°C (burn) or 25°C (control) water bath for 10s to induce burn and treated orally either with saline (1ml) or GB (100 mg/kg/d) immediately and at 24h after the burn injury. In the pretreatment group, GB administration was started 1 week before the burn injury. Rats were sacrificed 48h after burn injury, biochemical parameters in serum and tissue samples were measured. Data were analyzed with ANOVA and Student's t-test. Study was approved by the M.U. Animal Care and Use Committee (29.2018.mar).