Es-Sa'lebî'nin el-Keşf ve'l-Beyân'ında işârî tefsir
Tafseer al-İshari in al-Tha'labi's al-Kash wa al-Bayan
  1. Tez No: 567509
  2. Yazar: ABDUKUDDUS AVAZBEK UULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İmâm, hafız, mukrî gibi sıfatlarla tanınan Ebû İshak es-Sa'lebî, birçok ilme vakıf olan büyük İslâm âlimlerinden sayılır. Onun kaleme aldığı eserler klasik İslâm literatüründe önemli konuma sahiptir. Nitekim Sa'lebî, el-Keşf ve'l-Beyân adlı tefsirinde âyetleri kıraat, nüzul sebebleri, kıssalar, lugat, i'rab, meânî, hüküm, işârât, kerâmetler ve haberler gibi birtakım hususlara temas ederek tefsir etmiştir. Dolayısıyla Sa'lebî'in el-Keşf ve'l-Beyân'ı üzerine yaptığımız çalışmamız,“es-Sa'lebî'nin el-Keşf ve'l-Beyân'ında İşârî Tefsir”olarak sınırlandırılmıştır. Çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Sa'lebî'nin hayatı, ilim tahsil ettiği hocaları, ders anlattığı talebeleri ve onun yazdığı eserleri hakkında genel olarak bilgi verilmiştir.Birinci bölümde, işârî tefsir ve bu tür tefsirler konusunda âlimlerin görüşleri ve önemli sayılan işârî tefsirler ele alınmıştır. İkinci bölümde ise el-Keşf ve'l-Beyân'da zikredilen işârî tefsirler belli başlıklar altında değerlendirilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde Sa'lebî'nin el-Keşf ve'l-Beyân'ı işârî tefsir açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abu Ishaq al-Tha'lebî, who is known for his adjectives such as imam, hafiz and mukrî, is considered to be one of the great Islamic scholars who have a lot of knowledge. His works have an important place in classical Islamic literature. As a matter of fact, in his exegesis al-Kashf wa'l-Bayân explained the verses of the Qur'an, revelation, stories, lugat, i'rab, maânî, judgment, ishârât, miracles and commented on a number of issues such as commentary. Therefore, our study on Tha'lebî's al-Kaşf wa'l-Bayân restricted to“Tafseer al-İshari in Tha'labî's al-Kaşf wa al-Bayan.”The study consists of an introduction and three parts. In the introduction part, general information is given about the life of Tha'lebî, his teachers from whom he studied, his students he taught and his works.In the first part, the views of the scholars on the mystical exegesis and such exegesis are discussed and the mystical exegesis considered important. In the second part, the mystical tafsirs mentioned in al-Kashf wa'l-Bayân are evaluated under certain headings. Finally, in the third chapter, Tha'lebî's al-Kashf wa'l-Bayan are evaluated in terms of mystical tafsir.