Es-sa'lebi'nin El-Keşf ve'l Beyan isimli tefsirinde El-Hacc suresinin tahlil ve tahkiki
  1. Tez No: 43989
  2. Yazar: YAVUZ KÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
öz Hicrî III. asrın başlarına kadar, Peygamber'den sonra ashâb, tabiîn ve tebeu't- tabiîn dönemlerinde şifahî olarak, sahifeler halinde ve rivayet ağırlıklı gelişen tefsir hareketi, tedvin dönemiyle Kur'an'm bütününe yayılmış, o ana kadar oluşan rivayetler bir araya toplanarak geniş çaplı Kufan tefsirine ilişkin eserler vücûda getirilmiştir. Gelişen ve değişen sosyal, siyasal ve kültürel olayların etkisiyle Kur'an'm tefsiri konusunda da çeşitli yönelişler olmuştur. Dirayet, iş'arî (yani bir noktada tasavvufî), ahkâm ve mezhebi ağırlıklı tefsir ekolleri ortaya çıkmıştır. Tez konusu olarak seçcüğimiz müfessir es-Sa'lebî ve tefsiri“el-Keşf vel- Beyân”rivayet tefsiri ekolüne mensuptur. Bu çalışmada es-Sa'lebî çeşitli yönleriyle tanıtılacak ve el-Hacc sûresinin edisyon kritiği yapılacaktır. Eserin hicrî V. asrın başlarında yazılmış olması, bizi o dönemle ilgili olarak yeterince aydınlatacağı kanaatindeyiz. es-Sa'lebî'nin de belirttiği gibi“el-Keşf ve'1-Beyân”, muhtelif tefsir kaynaklanndan derlenmek suretiyle meydana gelmiş çaplı bir rivayet tefsiridir. Bu açıdan eser, rivayet tefsirinin temei unsurları açısından değerlendirmeye tabi tutulmuştur. el-Keşf ve'1-Beyân her ne kadar rivayet usulü dikkate alınarak te'lif edilmişse de diğer benzeri rivayet tefsirlerinde de müşahade edildiği gibi, dirayet yönü de ihmal edilmemiştir. Fıkıh, Hadis, Luğat, Belagat, Kıraat ve Şiirle istişhâd konularıyla ilgili bir müfessirden beklenilen miktarda yaklaşımlarda bulunulduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The activity of commentary, after Prophet until beginning third-century orally continued. Then all the accounts concerning to the commentary were collected as a written. In this subject, Taberi (d.3 10/922), Beğavî (516/1122), îbn Kesir (774/1372), Suyûti (911/1505) are regarded as the important examples. The exegete and his exgesis that we has prefered as the subject of thesis belongs to trend of“tafsir bi'l-ma'thur ”. In this work, es-Sa'lebî will be introduced with the various aspects, and al-Hajj sura will be made the edition critique. We hopy that this work which we made will lull a gap in the activity of commontary in the fifth-century. el-Kaşf ve'1-Beyân, as es-Sa'lebî sad, is an important of tafsir bi'l-ma'thur that is composed from different sources of commentary. Therefore, this exegesis is researched in view of criteria of tafsit bi'l-ma'thur. However, he also gives important to tafsir bi'1-ra'y or dirayat. This is saw clearly in his exegesis.