Kargapazarı dağlarında geleneksel kullanılan ve uzun süredir kiralanan iki farklı mera kesiminin bitki örtüsünün karşılaştırılması
Comporasion of the vegetation of two di̇ffernt pasture sections traditionally used and hired for a long time in the mountains of Kargapazarı
- Tez No: 567598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KERİM GÜLLAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Erzurum İli Yakutiye İlçesine bağlı Köşk Mahallesinde 2017 yılında geleneksel olarak kullanılan ve uzun süre kiralanan mera kesimlerinde botanik kompozisyon, benzerlik indeksi, toprağı kaplama oranı, mera kalite derecesi, mera durum ve sağlık sınıfı, mera taşıma kapasitesi, mevcut yem miktarı ve kesimlerden alınan numunelerdeki yem kaliteleri incelenmiştir. Botanik kompozisyondaki buğdaygil, baklagil ve diğer familya oranları istatistiki anlamda önemli farklılıklar göstermiştir. Kesimlerdeki benzerlik oranı %28,08 olarak kaydedilmiştir. Araştırma yapılan mera kesimlerde hem kullanım farklılığına hem de otlayan hayvan cinsine bağlı olarak uzun süre kiralama yapılan mera kesimlerinde toprağı kaplama oranı ve mera durum puanının azaldığı belirlenmiştir. Ayrıca mera durum puanı ile ilişkili olarak kesimler arasındaki mera durum ve sağlık sınıfı da farklılıklar olduğu kaydedilmiştir. Kesimler arasında taşıma kapasitesinde de farklılık olduğu tespit edilmiştir. Otlatma yoğunluğunun düşük olduğu ve sığır otlatılan kesimde daha yüksek ham protein oranı ve daha düşük ADF ve NDF oranı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study carried out in traditionally grazed and hired for long-term to nomadic animal breeders pasture sites in Köşk Neighborhood of Yakutiye District of Erzurum Province, botanical composition, similarity index, canopy cover rate, range condition score, range condition and health class, carrying capacity, available forage production and the forage quality were examined. The ratios of grass, legume and other families in the botanical composition showed statistically significant differences. The similarity index between the sites was recorded as 28.08%. It was determined that canopy coverage and range condition score decreased in the pasture sites depending on hiring for a long time and grazing with different animal species. In addition, related to rangeland quality score it was determined that there were differences in rangeland quality and health class among the sections. It was determined that there was a difference in carrying capacity between the sites. Current available forage had lower crude protein and higher NDF and ADF in the rangeland hired for a long time due to over grazing for decedes.