Uzundere (Kargapazarı Dağları) ve çevresi florası üzerine bir ön araştırma
- Tez No: 57616
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NASİP DEMİRKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışma, Uzundere (Kargapazan Dağlan) ve Çevresinin (Erzurum) Florası Üzerine Bir Ön Araştırma'yı içermektedir. Araştırma alanından 1995 ve 1996 yıllarında 1002 bitki örneği toplandı. Bu örneklerin taksonomik değerlendirilmesiyle 80 familyaya ait 302 cins, 634 tür, 20 alt tür ve 11 varyete olmak üzere toplam 665 tason saptandı. Bu taksonlann 48 tanesi, Türkiye Florası ve elimizdeki makalalere göre,A 8/9 kareleri için yeni kayıt durumundadır. Bu türlerden 6 tanesi tip örneğinden sonra ilk defa, 3 tanesi ikinci defa, 5 tanesi ise Türkiye'de ikinci defa toplandı. Türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılım oranlan şöyledir: İran-Turan elementleri %25.2 (160), Avrupa-Sibirya %1 1 (70), Karadeniz %6 (41), Hirkan-Öksin %0.8 (5) ve Akdeniz %3.1 (20)'dir. Alanda toplam 73 (%1 1.5) endemik tür toplanmıştır. Bunlardan 40 tanesi endemik İran-Turan, 9 tanesi ise endemik Karadeniz elementidir. Toplam türlerin 2'si Pteridophyta 632'si ise Spermatophyta divisiosuna aittir. Gymnospermae alt diviziosu 5 tür, Angiospermae alt diviziosu ise 621 tür içermektedir. Angiosepermlerin 5 77 'si Dicotyledones, 44 tanesi ise Monocotyledones sınıfına aittir. İçerdikleri tür sayışma göre alandaki en büyük 10 familya sırasıyla; Asteraceae (96), Lamiaceae (51), Brassicacece (51), Fabaceae (48), Rosaceae (31), Caryophyllaceae (27), Boraginaceae (24), Scrophulariaceae (24), Poaceae (23) ve Liliaceae (20)'dir. İlk on sırayı alan cinsler ise Astragalus (14), Centaurea (12), Salvia (9), Campanula (9), Silene (9), Sedum (9), Alyssum (8), Veronica (7), Circium (7) ve Myosotis (7) tir.
Özet (Çeviri)
İ\J SUMMARY This research covers a pre-research on the Flora of Uzundere (Kragapazan Dağlan) and Its Surrounding. (Erzurum) 1002 plant specimens have been collected from the reseach area between 1995 and 1996. As a result of the taxonomic investigation of the specimens, 302 genera, 634 species, 20 subspecies and 11 varieties, belonging to 80 families, were established. As total 665 taxa have been collected from the area. According to Flora of Turkey and related papers, 48 of the 665 taxa have been recorded for the first time from squares A 8/9. Six of 665 taxa have been collected for the first time and three of them for the second time after the type specimen, respectively. Five of them have been collected for the second time in Turkey. The rates of the species belonging to certain phytogeographical regions are as follows: Irano-Turanian 25% (160), Euro-Sibirian 11% (70), Euxine 6.5% (41), Hyrcano-Euxine 0.8% (5), and Mediterraneans 3.1% (20). totaly 11.3% (73) endemic species have been collected from the area. 40 of them are endemic Irano-Turanian and 9 are endemic Euxine elements. 2 species belong to Pteridophyta division and 632 species belong to Spermatophyta division. Gymnospermae and Angiospermae subdivisions have 5 and 621 species respectively. In Angiospermae, Dicotyledones include 577 species and Monocotyledones include 44 species. According to their species content, the greatest 10 families are ordered as follows: Asteraceae (96), Lamiaceae (51), Brassicaceae (51), Fabaceae (48), Rosaceae (31), Caryophyllaceae (27), Boraginaceae (24), Scrophulariaceae (24), Poaceae (23), Liliaceae (20). The greatest 10 genera are ordered as follows: Astragalus (14), Centaurea (12), Salvia (9), Campanula (9), Silene (9), Sedum (9), Alvssum (8), Veronica (7), Circium (7) and Myosotis (7).