Tuzlu-alkali topraklara uygulanan jipsin etkinliğinin artırılmasında hidrojelin kullanılabilirliği
The usability of hydrogel in increasing the efficiency of gypsum applied to saline-alkali soils
  1. Tez No: 567622
  2. Yazar: AHMET GÜRLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Tuzlu-alkali ve alkali toprakların ıslahında yaygın bir şekilde kullanılmakta olan jipsin (CaSO4.2H2O) etkinliğini artırmak amacı ile jips ve farklı oranlarda hidrojelin tuzlu-alkali toprağa birlikte uygulandığı bu araştırma laboratuvar şartları altında üç tekerrürlü olmak üzere 1 kontrol ve 3 farklı hidrojel dozunda (%0,05; %0,10 ve %0,15 w/w) toplam 12 kolonda yürütülmüştür. Yıkama suyu yüksekliği mariotte düzeneği ile kolonlardaki su yüksekliği 5 cm olacak şekilde ayarlanmış olup, kolonlar sürekli göllendirme yöntemi ile yıkanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar jips ile birlikte uygulanan hidrojelin jipsin potansiyel etkisini artırmadığını ancak hidrolik iletkenlik değerinde artışlar sağladığını ortaya koymaktadır. Hidrojel uygulamaları ve kontrol konusuna ait süzüklerden elde edilen Ca değerleri karşılaştırıldığında, hidrojelin Ca elementinin bir kısmını absorbe ederek yıkanmasını önlediği saptanmıştır. Islah çalışmalarındaki en önemli hususlardan bir tanesi de toprağa ilave edilmesi gereken jips miktarıdır. Deneme sonrası topraklara ait ESP değerleri, ıslah için uygulanan jips miktarının yeterli olmadığını göstermiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar teorik olarak hesaplanan jips miktarının yeterli olmadığını, bunun pratiğe dökülürken %25 artırılması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the usability of hydrogel in increasing the efficiency of gysum (CaSO4.2H2O), a widely used reclamation material, applied to saline-alkali soils. For this aim, a laboratory experiment was set-up using 4 different hydrogel application rates (%0 (Control); %0.05; %0.10 and %0.15 w/w) with three replications in each treatment. The height of the leaching water was adjusted to 5 cm with marriotte's bottle and the columns were leached using continuous ponding method. Results obtained from this study have shown that application of hydrogel to saline-alkali soils had no effect on increasing the potential effect of gypsum. However, application of hydrogel to saline-alkali soil has increased the hydraulic conductivity of soils. When calcium content of leachates were compared, it is clearly seen that hydrogel application has absorbed some of the Ca added to soils, thus decreased leachability of Ca. One of the most important issues in reclamation of saline-alkali soils is to determine amount of gypsum that should be added. The ESP values of the soils after the experiment showed that the amount of gypsum applied was not sufficient to decrease the ESP to intended value. The results obtained from this study showed that the theoretically calculated amount of gypsum was not sufficient and it should be increased by 25% when it is put into practice.