Futbol oyuncularının yüksek şiddetli aralıklı koşularla küçük alan oyunlarında karşılaştığı iç ve dış yükler yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of soccer players in high-intensity intermittent runnings with small-sided games in terms of i̇nternal and external loads
  1. Tez No: 567629
  2. Yazar: OZAN GÜLEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIZILET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı; yüksek şiddetli aralıklı koşularla (YŞAK) küçük alan oyunlarının(KAO) iç ve dış yükler yönünden benzerlik ve farklılıklarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem Çalışmamıza, 13 futbolcu (yaş: 19,07±0.64; boy: 177,7±6,9; vücut ağırlığı: 71,44±8,02) katılmıştır. Denek grubunun tamamı en az 5 yıllık lisansı olan oyunculardan oluşturulmuştur. Çalışma grubu üzerinde öncelikle Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Seviye 1 Testi (Yo-Yo ARTS1) testi uygulanarak maksimum kalp atım sayısı (MKAS) ve Vo2maks Koşu hızı değerleri belirlenmiştir. Testin ardından denekler 6 haftada 6 antrenmana katılmışlardır. Sporcuların iç yük değerleri olarak farklı aralıklarda kalp atım sayısı (KAS) ve algılanan zorluk derecesi (AZD) değerleri, dış yük değerleri olarak da farklı hızlarda kat edilen mesafe değerleri ölçümleri alınmıştır. Bulgular ve Sonuçlar KAO, YŞAK'a göre ort.KAS değerleri ve MKAS %90-100 arasında geçirilen süre açısından daha yüksek yanıtlar oluşturmakta ve anlamlı farklılık göstermektedir (p:0,01
Özet (Çeviri)
Goal The aim of this study; The aim of this study is to evaluate the similarities and differences of internal and external loads of small sided games (SSG) with high intensity intermittent runnings (HİİR). Materials and Methods Thirteen soccer players (age: 19.07 ± 0.64; height: 177.7 ± 6.9; body weight: 71.44 ± 8.02) participated in the study. The entire group was composed of players with at least 5 years of license. Firstly, Yo-Yo İntermittent Level 1 (IRTL) 1 test was applied on the study group to determine Maximum heart rate (MHR) and Vo2max running speed values. Following the test, subjects participated in 6 training sessions in 6 weeks. Measurements were taken as the internal load values of the athletes, heart rate (HR) and rating of perceived exertion(RPE) values at different intervals and distance values traveled at different speeds as external load values. Findings and Results In comparison with HİİR, SSG produces higher responses in terms of mean Mean HR values and MHR between 90-100% and shows significant differences (p: 0.01