Sosyal mesafenin önyargı ve ayrımcılık üzerine etkisi: Türkiye'deki Türk, Kürt ve Arap etnik grupları üzerine bir çalışma
The efffect of social distance on prejuduce and discrimination: a study on Turkish, Kurdish and Arabic ethnic groups
  1. Tez No: 567638
  2. Yazar: MEHMET BOZOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma Türkiye'de yaşayan Türk, Kürt ve Arap etnik grupları arasındaki ilişkileri sosyal psikoloji perspektifinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma söz konusu üç etnik grubun, Sosyal Kimlik Kuramı zemininde Sosyal Mesafe, Sosyal Temas, Kolektif Benlik Saygısı, Sosyal Baskınlık Yönelimi açısından Algılanan Ayrımcılık düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yaşayan yaşları 17 ile 62 arasında değişen, 143 Türk, 75 Kürt ve 58 Arap etnik grubuna mensup toplam 289 kişi oluşturmuştur. Katılımcılara,“Demografik Bilgi Formu”,“Kolektif Benlik Saygısı Ölçeği”,“Sosyal Baskınlık Yönelimi Ölçeği”,“Sosyal Temas Ölçeği”,“Algılanan Ayrımcılık Ölçeği”ve“Sosyal Mesafe Ölçeği”farklı şehirlerde yaşayan kişilere ulaşılabilmek adına sadece internet ortamında uygulanmıştır. Bu çalışmada ilişkili gruplar t tesi, Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi yapılmıştır Çalışmanın bulguları Türkler ve Araplar kendileri dışındaki etnik gruplara yönelik ayrımcılık algılarının olmadığını ifade etmelerine karşın Kürtler sadece Araplara yöneliklik ayrımcılık algıladıklarını belirtmişlerdir. Öte yandan çalışmada elde edilen diğer bir sonuç da literatür bulgularıyla paralellik göstermeyen Türk, Kürt ve Arap etnik grupları için kolektif benlik saygısının, sosyal mesafenin ve sosyal temasın algılanan bireysel ve kolektif ayrımcılık ile anlamlı bir ilişki olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between Turkish, Kurdish and Arabic ethnic groups living in Turkey from the perspective of social psychology. The study examined the Perceived Discrimination levels of these three ethnic groups in terms of Social Dominance Orientation, Social Distance, Social Contact, Collective Self Esteem on the basis of Social Identity Theory. The sample of the study consisted of a total of 289 people living in Turkey's various cities, belonging to ethnic groups as 143 Turks, 75 Kurds, 58 Arabs, ages ranging from 17 to 62.“Demographic Information Form”,“Collective Self-Esteem Scale”,“Social Dominance Orientation Scale”,“Social Contact Scale”,“Perceived Discrimination Scale”and“Social Distance Scale”were applied to the participants only in the internet in order to reach people living in different cities. In this study, paired sample t test, pearson correlation analysis and regression analysis were conducted. The findings of the study although Turks and Arabs stated that they did not have perception of discrimination against ethnic groups other than themselves, Kurds stated that they perceived discrimination towards Arabs only. On the other hand, another result obtained from the study is that collective self-respect, social distance and social contact do not have a significant relationship with perceived individual and collective discrimination for Turkish, Kurdish and Arab ethnic groups, which do not show parallelism with the literature findings.