Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısında miRNA türlerinin prediktif önemi
The predictive importance of miRNA species in the diagnosis of non-small cell lung cancer
- Tez No: 567637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DEĞİRMENCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerin tüm dünyadaki en sık nedenini oluşturmaktadır. Kronik obstruktif akciğer hastalığı ise zararlı gaz ve partiküllere karşı havayolları ve akciğerin artmış kronik inflamatuvar yanıtı ile ilişkili ve genellikle ilerleyici özellikteki kalıcı hava yolu obstruksiyonu ile karakterize, yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH doğal seyrinde akciğer kanserine dönüşebilmektedir. Her iki hastalığın da etiyolojisi incelendiğinde büyük oranda sigara dumanına maruziyetin önemli olduğu görülmektedir. KOAH ve akciğer kanseri büyük oranda sigara gibi ortak etiyolojik nedenlere dayalı ortaya çıktığı öngörüldüğü için patogenezlerinde muhtemel benzerlikler bulunduğu düşünülmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, miRNA'ların onkogenezde önemli yer tuttuğunu ve yeni bir tanısal biyobelirteç olabileceğini göstermiştir. Çalışmaya yeni tanı almış otuz KHDAK hastası ve tedavileri devam etmekte olan otuz KOAH tanılı hastası dahil edildi. Dışlama kriteri olarak KOAH grubunda herhangi bir ikincil malignite olması, KHDAK grubunda ise KOAH tanısı olması kullanılmışdı. Hastaların plazma örnekleri toplandı ve daha önceden belirlenmiş olan miRNA'ların (miR-20b, miR-518, miR-let-7d, miR-26a, miR-33a, miR-let-7b, miR-199-5p, miR-369-5p, miR-940, miR-662, miR-328, miR-641, miR-935, miR-93, miR-383, miR-449b, miR-511, miR-636, miR-513b , miR-635) ekspresyon düzeylerinin ölçümü yapıldı. Çalışma sonunda miRNA ekspresyon düzeyi değişimlerinin iki grup arasındaki farkları istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common cause of cancer-related deaths worldwide. Chronic obstructive pulmonary disease, on the other hand, is a common, preventable and curable disease which is associated with progressive persistent airway obstruction and associated with increased chronic inflammatory response of airways and lungs against harmful gases and particles. COPD can turn into lung cancer in its natural course. When the etiology of both diseases is examined, it is seen that exposure to cigarette smoke is a major cause. COPD and lung cancer are thought to have similarities in their pathogenesis, as they occur largely due to common etiological causes such as smoking. Recent studies have shown that miRNAs play an important role in oncogenesis and may be a new diagnostic biomarker. Thirty newly diagnosed NSCLC patients and thirty COPD patients with ongoing treatment were included in the groups. Exclusion criteria were any secondary malignancy in the COPD group and the diagnosis of COPD in the NSCLC group. Plasma samples of the patients were collected and the previously determined miRNAs (miR-20b, miR-518, miR-let-7d, miR-26a, miR-33a, miR-let-7b, miR-199-5p, miR-369 -5p, miR-940, miR-662, miR-328, miR-641, miR-935, miR-93, miR-383, miR-449b, miR-511, miR-636, miR-513b, miR-635 ) expression levels were measured. At the end of the study, differences in miRNA expression level changes between the two groups were statistically analyzed. At the end of the analysis, 15 miRNA (miR-let-7d (p = 0.006), miR-26a (p = 0.01), miR-33a (p = 0.001), miR-let-7b (p = 0.001), miR-199-5p (p = 0.001), miR-328 (p = 0.038), miR-641 (p = 0.001), miR-935 (p = 0.032), miR-93 (p = 0.01), miR-383 (p = 0,001), miR-449b (p = 0.001), miR-511 (p = 0.001), miR-636 (p = 0.001), miR-513b (p = 0.03) and miR-635 (p = 0.01).