Implementation and control of three fingered robot hand: Metuhand
Üç parmaklı metuhand robot elinin yapımı ve kontrol edilmesi
  1. Tez No: 56764
  2. Yazar: ERKAN ZERGEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma üç parmaklı hünerli bir el olan MetuHand 'in gerçekleştirilmesi ve kontrolü üzerinedir. MetuHand çalışmaları 1993 yılında bir bitirme ödevi olarak başlamış daha sonra Yüksek Lisans çalışması olarak gelişmiş ve halen devam etmektedir. MetuHand 30 gramdan daha hafif 2x5xl0cm büyüklüğüne sahip ve daha küçük nesneleri manipule edebilmektedir. Bu tez çalışması robot elin yapımı ve kontrol kısımlarım içermektedir. Hem açık döngü hemde kapalı döngü kontrol robot el üzerinde uygulanmış, kullanıcının robot ele daha etkin olarak hakim olabilmesi için güçlü bir grafik kullanıcı arabirimi sunulmuştur. MetuHand Projesi, Türkiye Birimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmiştir, Proje numarası: Bilten 471 Anahtar Kerimeler : Hünerli Robot Elleri, Robot Elle Kavrama, Çok Boyutlu Robotlar, Robot El Yapımı iv
Özet (Çeviri)
This study is on the implementation and the control of a three fingered dexterous robot hand, the MetuHand. Studies on the MetuHand began as a senior project in 1993, the project then has become a master of science study and is still continuing. The MetuHand is capable of manipulating small objects of size 2x5x10cm not heavier than 30 grams. This thesis work is based on the implementation and computer control of the hand. Both open-loop and closed-loop controls are applied to the robot hand and a graphical user interface is introduced for the user in order to control the hand more efficiently. The MetuHand was financially supported by the Turkish Scientific and Technological Research Council (TUBÎTAK); Project no : Bilten 471. Keywords : Dexterous Robot Hands, Hand preshaping, Redundant robotics systems, Hand manufacturing m