Biyolojik atıksu arıtma tesisi çamurunun yoğunlaştırılmasında farklı polielektrolitlerin kullanımı
The usage of the different polyelectrolytes in wastewater treatment plant
- Tez No: 567650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Atık su arıtma tesislerinin işletilmesinde polielektrolit tüketimi önemli bir maliyet kalemidir. Çalışmamız sırasında iki katyonik polielektrolite ait tüketim verileri 2 ay boyunca incelenmiştir. Amacımız tüketim bazında en düşük tüketim ve en yüksek performansa sahip olan polielektrolit seçimini yaparak gerçek boyutta işlettiğimiz ileri biyolojik atık su arıtma tesisine polielektrolit seçimi yapabilmektir. Ülkemizde ki atık su arıtma tesislerinin çamur işletme ünitelerinde çamurun yoğunlaştırılması aşamasında kullanılan polielektrolit ithal bir üründür. Doğru polielektrolit seçimi ithal malzeme olması ve tüketim sarfiyatının yüksek olması sebebiyle maliyet anlamında tesis işletmeleri için önemli bir noktadır. Bu sebepten ötürü çalışmamız sırasında iki ay boyunca en optimum şartlarda ve bütün işletme koşulları altında katyonik polielektrolitlerin dozlama çalışması yapılmıştır. 2 ay sonunda oluşturduğumuz veriler ile ton başına çamur için polielektrolit tüketim hesabı yapılmıştır. Bu hesabı yaparken çekilen çamur katı maddesi ve polielektrolit sarfiyatı göz önünde bulundurulmuştur. Sentrant ile bir miktar polimer kaçışı oluşacağından sentranta kaçan katı madde asıl çekilen çamur katı maddesinden düşülmüştür. Amacımız net çekilen çamur katı maddesi için harcanan polimer sarfiyatı olmuştur. Çalışmamız sonucunda polielektrolit 1'in 7,57 kg polielektrolit / ton katı madde, polielektrolit 2'nin 6,77 kg polielektrolit / ton kattı madde sarfiyatı oluşmuştur. Polielektrolit 2, polielektrolit 1'e göre 0,80 kg polielektrolit / ton kattı madde maliyet avantajı sağlamıştır. Atık su arıtma tesisi işletmesinde polielektrolit 2 kullanımına başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Polyelectrolyte consumption is an important cost item in the operation of wastewater treatment plants. In our study, consumption data of two cationic polyelectrolytes were examined for 2 months. Our aim is to make the selection of polyelectrolyte which has the lowest consumption and highest performance on the basis of consumption of polyelectrolyte for the advanced biological wastewater treatment plant which we operate in real size. Polyelectrolyte is an imported product used in the sludge treatment unites of the wastewater treatment plants in Turkey. Choosing the right polyelectrolyte is an important point in terms of cost due to the fact that it is imported material and high level of consumptions. For this reason, dosing of cationic polyelectrolytes was carried out under optimum and under all operating conditions for two months during our study. At the end of 2 months, we calculated the polyelectrolyte consumption for per ton of sludge. In this calculation, dry solid content of sludge and polyelectrolyte consumption were taken into consideration. Since some polymer escape would occur with the centrant from decanters, the solid material escaping from the centrifuge was deducted from the actual dry solid content of sludge. Our aim was to consume the polymer used for the net excess sludge solid content. As a result of our study, for Polyelectrolyte 1 7.57 kg polyelectrolyte consumption / ton dry solid and Polyelectrolyte 2 6.77 kg polyelectrolyte consumption / dry solid were formed. Polyelectrolyte 2 provides 0.80 kg polyelectrolyte / ton dry solid cost advantage over Polyelectrolyte 1. Polyelectrolyte 2 was started to be used in waste water treatment plant operation.