Kesir mertebeli kısmi diferansiyel denklemlerin homotopi analiz metodu ile nümerik çözümleri
Numerical solutions of fractional partial differential equations with homotopy analysis method
  1. Tez No: 567653
  2. Yazar: ASLI ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GİYAS SAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu yüksek lisans tezi 7 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, homotopi analiz metodunun tarihi ile literatür bildirişi verilmiştir. İkinci bölümde tez çalışmasında kullanılacak olan temel tanım, teorem ve ön bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, homotopi analiz metoduna ait bilgiler ve bu metodun gelişimi verilmiştir. Dördüncü bölümde Caputo anlamında kesir mertebeli türev içeren lineer olmayan Burgers denkleminin nümerik çözümleri Homotopi analiz metodu kullanılarak elde edilmiş ve bu probleme ait çizelge ve grafiklerle bölüm sonlandırılmıştır. Beşinci bölümde, Caputo anlamında kesir mertebeli türev içeren lineer olmayan Adveksiyon denkleminin nümerik çözümleri homotopi analiz metodu kullanılarak elde edilmiş ve bu probleme ait çizelge ve grafiklerle bölüm sonlandırılmıştır. Altıncı bölümde, Caputo anlamında kesir mertebeli türev içeren lineer ve lineer olmayan Klein-Gordon denklemlerinin nümerik çözümleri homotopi analiz metodu kullanılarak elde edilmiştir. Bu problemlere ait çizelge ve grafiklerle bölüm sonlandırılmıştır. Son bölüm ise, tez ile ilgili sonuç ve tartışma bölümünden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of 7 parts. In the first part, the history of the homotopy analysis method and the related literature is reviewed. In the second part involves the basic definitions, theorems and preliminary information are used in this study. In the third chapter, information about homotopy analysis method and its development is analysed. In the fourth part, the numerical solutions of the nonlinear Burgers equation containing the fractional derivative in terms of Caputo have been obtained by using the homotopy analysis method and the charts and the graphs of this problem have been shown. In the fifth one, the numerical solutions of the nonlinear Advection equation containing the fractional derivative in terms of Caputo have been obtained by using homotopy analysis method and the chart and the graphs of this problem were given. In the sixth part, numerical solutions of linear and nonlinear Klein-Gordon equations containing fractional order from Caputo have been obtained by using homotopy analysis method. The charts and graphs of these problems were also demonstrated. The last part of this study consists of the conclusion and discussion of the thesis.