Van'da domates alanlarından izole edilen Alternaria solani (Ell. ve G. Martin) sor.'nin biyolojik mücadele olanaklarının belirlenmesi
Determination of biological control possibilities of Alternaria solani (Ell. and G. Martin) sor. isolated from tomato fields in van
- Tez No: 567652
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Van'da domates alanlarda sorun oluşturan Altenaria solani (Ell. ve G. Martin) Sor. (AS)'ye karşı biyolojik mücadele olanaklarının belirlenmesini amaçlamıştır. Van'ın Gevaş, Edremit ve Erciş ilçelerinde survey kapsamında tespit edilen A. solani izolatlarından, bölgeleri temsil etmek üzere 10 izolat seçilmiştir. Seçilen izolatlar patojenite testine tabii tutulup, en virülent patojen olarak EAb 1 izolatı belirlenmiştir. Bu patojen izolata karşı 3 farklı biyolojik kontrol ajanı kullanılmıştır. Bunlar: (I) Arbüsküler mikorizal fungus (AMF) olan Glomus mosseae (Gm), (II) bitki gelişimini teşvik eden rizobakteri (PGPR) antagonistleri arasından seçilen Bacillus velezensis V40K2 izolatı, (III) Trichoderma spp. arasından seçilen Trichoderma viride NTC2 izolatı olarak belirlenmiştir. Seçilen biyokontrol ajanlarının patojen ile oluşturulan tekli, ikili ve üçlü kombinasyonlarının genel olarak hastalık şiddetini baskıladığı, bitki gelişimini arttırdığı saptanmıştır. Tüm kombinasyonlarda toplam klorofil miktarı değişmezken, antagonist mikroorganizmaların tekli kombinasyonlarında toplam fenolik madde miktarının arttığı, antioksidan aktivitesinin ise özellikle Gm muamale grubunda diğer uygulamalar göre önemli derecede arttığı belirlenmiştir. Toplam fosfor miktarı AS ve Gm'nin bulunduğu tüm kombinasyonlarda genel olarak kontrol grubuna göre artış göstermiştir. Muamale grupları arasında AMF'un kolonizasyon oranı ve toprak spor yoğunluğu açısından istatistiki olarak fark görülmezken, mikorhizal bağımlılığın dörtlü kombinasyonda (Gm+NTC2+V40K2+AS) oluşmadığı saptanmıştır. Ayrıca bu kombinasyonun hastalık şiddeti ve bitkinin gelişimine de kontrol grubuna göre etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the possibilities of biological control against Altenaria solani (Ell. and G. Martin) Sor. (AS) which causes problems in tomato areas in Van. Ten isolates were selected from A. solani isolates identified in the scope of survey in Gevaş, Edremit and Erciş districts of Van. The selected isolates were subjected to pathogenicity test and EAb 1 isolate was determined as the most virulent pathogen. Three different biological control agents were used against this pathogen isolate. These were identified as (I) Glomus mosseae (Gm) selected from arbuscular mycorrhizal fungus (AMF), (II) Bacillus velezensis V40K2 isolate selected from plant growth promoting rhizobacteria (PGPR) antagonists and (III) Trichoderma viride NTC2 isolate selected from Trichoderma spp. It has been found that the single, double and triple combinations of the selected biocontrol agents with the pathogen generally suppress the disease severity and increase the plant growth. While total chlorophyll content did not change in all combinations, it was determined that total amount of phenolic substances increased in single combinations of antagonist microorganisms and antioxidant activity increased significantly in Gm treatment group compared to other applications. Total phosphorus content was generally increased in all combinations with AS and Gm compared to control group. While no statistically significant difference was observed between the treatment groups in terms of AMF colonization rate and soil spore density, it was found that mycorrhizal dependence did not occur in four combinations (Gm + NTC2 + V40K2 + AS). In addition, it was determined that this combination had no effect on disease severity and plant development compared to the control group.