Mikroark oksidasyon (MAo) yöntemi ile kaplanmış niti alaşımının korozyon davranışının incelenmesi
Investigation of corrosion behavior of niti alloy coated with microark oxidation (MAO) method
  1. Tez No: 567654
  2. Yazar: YILMAZ YURCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR TOTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
NiTi alaşımları üstün şekil hafıza ve süperelastik özelliklerinin yanında yüksek korozyon dirençleri ve biyouyumlulukları sayesinde özellikle medikal olmak üzere otomotiv, savunma sanayi, uzay ve havacılık gibi alanlarda yer bulmaya başlamıştır.Ancak klorür içeren ve bazı agresif ortamlarda NiTi alaşımının korozyon direncinin azalması bu alaşımların kullanımını sınırlandırmaktadır. Bu alaşımlara yüzey özelliklerinin iyileştirilmesi için farklı yüzey kaplama yöntemleri ile büyütülen kaplamalar uygulanmaktadır. Son yıllarda NiTi alaşımları için uygulanan yüzey kaplama tekniklerinden biri de Mikro Ark Oksidasyon (MAO) yöntemidir. Bu çalışmada NiTi alaşımının yüzey özelliklerini iyileştirmek için MAO yöntemiyle farklı solüsyonlar kullanılarak büyütülen kaplamaların korozyon davranışı araştırılmıştır. Farklı solüsyonlarda MAO yöntemiyle NiTi alaşımı üzerinde büyütülen kaplamaların yapısal özellikleri SEM ve XRD cihazları kullanılarak analiz edilmiştir. MAO yöntemi ile kaplanmış NiTi alaşımlı numunelerin ve taban malzemesinin korozyon davranışını belirlemek için 0.5 mol HCI ve %3,5 NaCl sulu çözeltisi içerisinde potansiyodinamik polarizasyon testleri yapılmıştır. Yapılan testler ve analizler sonucunda kaplamasız numunelere göre farklı solüsyonlar kullanılarak yapılan kaplamaların korozyon direncini artırdığı ve her iki ortamda da en yüksek korozyon direnci KOH-NaSO4-NaPO2H2-NaAIO2 solüsyonu kullanılarak büyütülen kaplamalarda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with its superior shape memory and superelastic properties, NiTi alloys have started to be used in fields such as automotive, defense industry, aerospace and aerospace, especially due to their high corrosion resistance and biocompatibility. However, the corrosion resistance of NiTi alloy containing chloride and in some aggressive environments limits the use of these alloys. In order to improve the surface properties, coatings which are enlarged by different surface coating methods are applied to these alloys. In recent years, one of the surface coating techniques applied to NiTi alloys is the Micro Arc Oxidation (MAO) method. In this study, corrosion behavior of coatings grown with different solutions by MAO method was investigated to improve the surface properties of NiTi alloy. Structural properties of coatings grown on NiTi alloy by MAO method in different solutions were analyzed using SEM and XRD tools. Potentiodynamic polarization tests were performed in 0.5 mol HCl and 3.5% NaCl aqueous solution to determine the corrosion behavior of NiTi alloy samples coated with MAO method and the base material. As a result of the tests and analyzes, coatings using different solutions according to uncoated samples increased corrosion resistance and the highest corrosion resistance was obtained in both environments using KOH-NaSO4-NaPO2H2-NaAIO2 solution.