Deontolojik etik yaklaşım temelinde pornografi tartışmalarına eleştirel bir bakış
A critical perspective on the discussions of pornography on the basis of deontological ethics
- Tez No: 567748
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, iki büyük etik kuram olan deontoloji ve faydacılığın, pornografi söz konusu olduğunda nasıl bir tavır takınacağını öngörmeye çalıştım. Pornografide karşımıza çıkan nesneleştirme, şiddete olan eğilim, insanın araçsallaşması gibi kavramlardan dolayı, Immanuel Kant'ın Ahlak Metafiziğinin Temellendirilmesi ve Etik Üzerine Dersler'i göz önünde bulundurulduğunda, deontolojinin pornografiyi ahlaki bulmayacağı sonucuna ulaştım. Düşünce ve tartışma özgürlüğü, haz-acı, fayda-zarar kavramlarından dolayı, John Stuart Mill'in Özgürlük Üstüne ve Faydacılık eserleri, Jeremy Bentham'ın Ahlak ve Yasama İlkelerine Giriş'i temel alındığında faydacılığın -tamamen olmasa da- pornografiyi ahlaki bulacağı sonucuna ulaştım. Faydacılığın pornografinin genelde yanında olmakla birlikte, karşısında da olabileceğini düşünmemin nedeni, özellikle John Stuart Mill'in Kadınların Köleleştirilişi adlı eserini göz önünde bulundurduğumuzda, pornografiyi kadınların özgürlüklerini tehdit eden bir olgu olarak görmemizin mümkün olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, I tried to envisage how the two main ethical theories, namely deontology and utilitarianism, would approach pornography. Taking into account Immanuel Kant's Groundwork of The Metaphysic of Morals and Lectures on Ethics, my conclusion is that deontology would not view pornography as ethical due to objectification, propensity for violence and instrumentalization of humans in pornography. Based on John Stuart Mill's works On Liberty and Utilitarianism together with Jeremy Bentham's An Introduction to the Principles of Morals and Legislation, I drew the conclusion that utilitarianism would regard pornography -although not entirely- as ethical because of concepts such as liberty of thought and discussion, pleasure-pain, benefit-harm. The reason I think that utilitarianism, while generally supporting pornography, could also oppose pornography is because it might be regarded as a fact that threatens the liberty of women, especially considering John Stuart Mill's work The Subjection of Women.