Sağduyusal etik sezgiler temelinde politik liberteryenizmin savunusu
The defense of political libertarianism on the basis of ethical common sense intuitions
  1. Tez No: 730290
  2. Yazar: UTKU ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENGÜN MELTEM ACAR KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Liberteryenizm, bireysel özgürlüğü birincil değer olarak kabul eden politik felsefedir. Liberteryenizme göre sosyal, politik ve ekonomik hayatın ana aktörü birey olmalıdır; bireylerin kişisel tercih özgürlükleri devlet ve toplumun genel iyiliğine feda edilemez. İlgili yaklaşımlarının sonucu olarak liberteryenler, bireysel özgürlük önünde ciddi bir engel olarak beliren politik otoriteye sahip devlet figürüne karşı çekimser, şüpheci ve sorgulayıcı tavırları ile karakterize olurlar. Bu çalışmada deontolojik, sonuçsalcı ve Neo-Aristotelesçi yaklaşımların liberteryen argümanları temellendirmek için ideal olmadığı tespitinden hareketle, Michael Huemer ve Dan Moller'in daha makul ve geniş çevrelere hitap eden bir alternatif olarak önerdikleri sezgici/sağduyusal liberteryenizm tanıtılmış ve değerlendirilmiştir. Liberteryenizmin sözü edilen yeni savunusu, sağduyusal etik sezgilere dayalı moral normların referans alındığı bir metot aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Tezin ilk bölümü, birtakım moral gerçeklere sezgiler yoluyla ulaşmanın olanağını temsil eden sezgici meta-etik kuramın temellendirilmesine ayrılmıştır. Rakip kuramların eleştirileri ışığında yapılan incelemeler sonucunda güvenilir sağduyusal sezgilerin, metodolojik referans noktası haline getirilecek en doğru ve işlevsel ögeleri temsil ettiği saptanmıştır. Sağduyusal etik sezgilerin devlet-birey dikotomisi özelindeki yansımalarının incelendiği ikinci bölümde ise bireyler ve devletin aksiyolojik alanda aynı moral normları işaret eden etik sezgilere tabi olduğu fikrinden yola çıkılarak devletin zorlayıcı doğası ile karakterize olan eylemlerinin en temel, yaygın kabul görmüş etik sezgilerle yaşadığı çelişki gösterilmeye çalışılmıştır. Öte yandan günümüze dek çoğu teorisyen devletin bireyler için geçerli olmayan birtakım politik yetkilere -politik otoriteye- sahip olduğunu ileri sürmüş, yani devlete özel moral bağışıklık atfetmiştir. Dolayısıyla bu bölüm aynı zamanda, politik otoriteye sahip devletin moral normlara karşı bağışık olduğu fikrinin dayandığı en popüler çağdaş yaklaşım olan sosyal sözleşme teorisinin problemlerini de sunmaktadır. Gelinen noktada devlete moral meşruiyet yükleyen teorilerin başarısızlıkları, devletin de tıpkı bireyler gibi etik sorumluluğu bulunduğunu göstermiştir. Fakat halihazırda varlık gösteren tüm devletler, bireyler tarafından gerçekleştirildiğinde sezgisel olarak yanlış bulunan edimleri işlemeye devam etmekte olduğundan, liberteryenlerin politik otoriteye sahip devlet figürüne karşı şüpheci, hatta kimi zaman redde varan eleştirel yaklaşımlarının yerindeliği tespit edilmiştir. Öte yandan sağduyusal etik sezgilerin, liberteryenlerin sıklıkla destekledikleri özel mülkiyet ve serbest piyasa uygulamaları özelindeki yansımalarının ise pozitif yönde olduğu gözlemlenmiştir. Bilim Kodu : 110925 - 110913 Anahtar Kelimeler. : Liberteryenizm, Sezgicilik, Sağduyu, Otorite, Mülkiyet
Özet (Çeviri)
Libertarianism is a political philosophy that considers individual freedom as a primary value. According to libertarianism, the main actor of social, political and economic life should be the individual; individual's freedom of personal choice cannot be sacrificed for the general good of the state and society. As a result of this approach, libertarians are characterized by their hesitant, skeptical and questioning attitudes towards the figure of the state with political authority, which appears as a serious obstacle to individual freedom. In this study, the intuitive/common sense libertarianism proposed by Michael Huemer and Dan Moller as a more plausible and broadly appealing alternative is introduced and evaluated, based on the determination that deontological, consequentialist and Neo-Aristotelian approaches are not ideal for grounding libertarian arguments. This new defense of libertarianism was carried out through a method in which moral norms based on common-sense ethical intuitions were taken as reference. The first part of the thesis is devoted to the defense of the intuitionist meta-ethical theory, which represents the possibility of reaching some moral truths through intuitions. As a result of the examinations made in the light of the criticisms of the competing theories, it has been determined that reliable common-sense intuitions represent the most accurate and functional elements to be made a methodological reference point. In the second part, in which the reflections of common-sense ethical intuitions on the state-individual dichotomy are examined, it is tried to show the contradiction between the most basic and widely accepted ethical intuitions of the actions of the state, which are characterized by the coercive nature, starting from the idea that individuals and the state are subject to ethical intuitions that point to the same moral norms in the axiological field. However, most theorists to date have argued that the state has authority that do not apply to individuals, namely, they have attributed special moral immunity to the state. Thus, this chapter also presents the problems of social contract theory—the most popular contemporary approach on which the idea that the state with political authority is immune to moral norms is based. At this point, the failures of the theories that give moral legitimacy to the state have shown that the state has ethical responsibilities just like individuals. But since all currently existing states continue to commit acts that are intuitively wrong when performed by individuals, it has been concluded that libertarian's skeptical, sometimes even rejective, critical approach to the figure of the state with political authority is reasonable. Lastly, it has been observed that the reflections of common-sense ethical intuitions on private property and free market are positive, which libertarians often support. Science Code : 110925 - 110913 Key Words : Libertarianism, Intuitionism, Common-sense, Authority, Property