Sovereignty alterity: A critical approach to ethics and human rights in international politics
Benlik ve öteki: Uluslararası politikada insan hakları ve etik sorunsalına eleştirel yaklaşımlar
  1. Tez No: 117394
  2. Yazar: ZEYNEP BURCU YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Özet: Bu tez Uluslararası İlişkilerde içerisi-dışarısı ayrımım- etik âlâna yansimalarx bakımından ele almaktadır. İçerisi-dışansı ayrımının yanı sıra, geleneksel (Kantian) etik anlayışının temelinde olan, benlik. (sel$_-öteki (other) ikilemi de, öteki karşısında dışlayıcı ve baskıcı bir tutum oluşturduğundan eleştirilmektedir. Böylece, daha esnek ve değişime açık bir“siyasi-etik”anlayışı, evrensel ilkeler ve soyut normlar üzerine kurulu adalet kavramına tercih edilmektedir. Bir özün varlığı üzerine temellendirilrniş anlatılar, (ki bu öz insan doğası olduğu gibi değişmez kültürel değerler de olabilir), temsil edilenle eden arasında yapay bir ayrım yarattıkları için sorunlu bulunmaktadır. Evrensel insan hakları değerleri de işte böyle bit çerçeve içinde değerledirilmektedir. Sonuçlan bakımından ele alındığında, değişmez insan doğası üzerine inşaa edilmiş evrensel insan haklan normları da; her türlü eleştiriye kapalı kültürel görecelilik kavramı da kendi içlerinde baskıcı ve totaliterdir. Buna göre, nasıl ontolojik bir devlet anlayışına ve bunun getirdiği güvenlik söylemlerine dayalı bir yaklaşım dışlayıcı ve baskıcı ise; aynı ölçüde evrensel ve değişmez katı kurallara dayalı bir insan haklan söylemi de günümüzde birçok farklı kimliği dışarıda bırakmakta ve hatta disiplin altına almaktadır. Bu bakımdan Uluslararası İlişkilerde etik ve insan hakları sorunsalı, yalnızca Uluslararası İlişkiler anlatısının temel varsayımları bakımından değil, geleneksel etik anlayışının ve insan haklan söyleminin de temel argümanları ışığında tartışılmaktadır. Bu çalışmadan elde edilen sonuç ise devleti, insanı veya mağdur kişiyi nesnelleştirmediğimiz ("şey'leştirmediğimiz) ölçüde etik davranabileceğimizdir. iv
Özet (Çeviri)
Abstract: This thesis aims to problematize the inside-outside separation with regards to its impact on the question of ethics in international politics. In addition to the domestic and international antinomy, the self-other duality, which is at the basis of traditional (Kantian) ethics, is also problematized, as it excludes and suppresses the other. Therefore, ân understanding of justice established upon universal principles and abstract norms is done away with in favor of political ethics that is flexible and open to change. The narratives structured around presence of an essence and a sovereign source ^»f truth (be it the human or the culture) is also found problematical, as what they represent is not independent from how they represent. The universal human rights norms are discussed in such a framework. The justificatory reference to a universal human nature or particular culture is criticized, as such foundations are established at the time of their proclamation and further utilized to tame the difference within. Accordingly, just like the antic account of state and security discourses built upon it are exclusionary and suppressive, a discourse of human rights, which is universal and strict, is found disciplinary and suppressive towards the difference. As a conclusion it is argued that the treatment of ethics and human rights in international politics should be assessed in the light of the backbone assumptions of the IR theory, «thics and the discourse of human rights. It is also concluded that we can command an ethical position, only when we leave objectifying the state, the human or the victim. in