British intelligence against EOKA in Cyprus,1945-1960
EOKA'ya karşı mücadelede Kıbrıs'ta İngiliz istihbaratı, 1945-1960
  1. Tez No: 567761
  2. Yazar: NİHAL ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu tez, 1945 ve 1960 yılları arasında, İngiliz istihbaratının EOKA'ya karşı Kıbrıs'taki faaliyetlerini analiz etmektedir. Çalışmada istihbarat ve istihbarat hatası kavramları ile birlikte İngiliz istihbarat sisteminin oluşumu incelenmektedir. Bu öncül çalışmalar kapsamında, bu tez İngiliz istihbaratının Kıbrıs'ta EOKA'ya karşı nasıl bir rol oynadığını, istihbarat toplama, istihbarat analizi, istihbarata karşı koyma ve örtülü faaliyet bağlamında değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the role of British intelligence activities in the fight against EOKA in Cyprus between 1945 and 1960. In the study, the concepts of intelligence and intelligence failure, as well as the development of the British intelligence system, will be examined. Based on these preliminary Works, this thesis will seek to answer how British intelligence played a role against EOKA in Cyprus with respect to intelligence collection, intelligence analysis, counterintelligence and covert action.