Problematique in Turkish-French relations: The French perspective on Turkey's candidacy for European Union membership
Türk-Fransız ilişkilerinde sorunsal: Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği adaylığına dair Fransa'nın yaklaşımı
- Tez No: 567760
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, Fransa'nın Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine adaylığı hakkındaki değerlendirmelerini, 1999 ve 2019 yılları arasını kapsayan yirmi yıllık bir zaman dilimi çerçevesinde analiz eder. Türkiye'nin 1999 yılında Helsinki AB Zirvesi'nde aday ülke statüsünü elde etmesiyle, Fransa'daki sosyo-politik çevreleri meşgul eden geniş çaplı bir tartışma başladı. Türkiye'nin adaylığı başka hiçbir AB ülkesinde bu denli tartışılmamış; aynı şekilde, Türkiye dışında başka hiçbir ülkenin adaylığı Fransa'da bu derece tartışma konusu olmamıştır. Tez, bu durumun ardında yatan sebepleri araştırmakta; kamuoyunu ve liderlerin (çok yönlü) söylemlerini oluşturan genel argümanları olgularla beraber ele almaktadır. Buradaki teorik yapı, değerlerin ve kimliklerin söylemleri inşa ettiğini ve böylelikle kamuoyuna hiç olmadığı kadar önem kazandırdıklarını varsaymaktadır. Bu bağlamda, tez, Fransız ulusal benlik kavramının; kültürel özelliklere dair önyargıların, kamuoyunda ve liderlerdeki fikirlerin oluşumunda baskın parametreler olduklarının altını çizer. Nihai değerlendirme, Fransız siyasi liderlerin Türkiye'nin üyeliğine dair şahsi düşüncelerinden bağımsız olarak, bu konu hakkında karar alınırken her zaman kamuoyuna başvuracaklarını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes France's assessment on Turkey's candidacy for European Union (EU) membership, covering a time period of twenty years -from 1999 to 2019. By the time Turkey has obtained EU candidate country status at Helsinki EU Summit in 1999, a massive debate has occupied French socio-political spheres. Turkish candidacy has been never debated that widely in any EU member country other than France. Equally, France had never debated any candidate country that intensely other than Turkey. The thesis searches for the reasons behind these aspects and evaluates the general arguments along with facts constituting public opinion and leaders' (multifaceted) discourses. The theoretical framework hereby assumes that values and identities construct discourses, making public opinion valuable as never before. The thesis, then, highlights the French national self-conception, prejudices about cultural characteristics are dominant parameters in forming the opinions of the public and that of leaders. The overall evaluation reveals French political leaders and the political elite in general -irrespective of their personal thoughts about Turkey's adhesion, will always invoke public opinion to decide on this particular issue.