Konya Çatalhöyük damga mühürlerinin seramik sanatına etkileri
The effects of Konya Çatalhöyük stamp seals on ceramic art
  1. Tez No: 567772
  2. Yazar: DİLBER BEYZA KÜÇÜKKAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Archeology, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoseramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
“Konya Çatalhöyük Damga Mühürlerinin Seramik Sanatına Etkileri”konulu bu çalışmada Konya Çatalhöyük'te bulunmuş ve yayınlanmış olan damga mühürlerin değerlendirilmesi ve seramik sanatına uygulanması yapılmıştır. Anadolu yüzyıllar boyunca tarihsel ve kültürel süreç içerisinde çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve uygarlıkların yarattığı renkli kültürleri kendi içinde barındırmıştır. Anadolu toprakları Neolitik Çağda uygarlık tarihinin renkli dönemlerine sahne olmuştur. Bu nedenle tarihin en önemli yerleşim merkezleri bu topraklar üzerinde kurulmuştur. Bu yerleşim merkezlerinden biriside Çatalhöyük'tür. Neolitik Çağa ışık tutan Çatalhöyük, hem kültürel zenginliğini hem de insanlık tarihi açısından büyük önem taşımaktadır. Mühür, 9000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Uzun yıllar boyunca farklı uygarlıklar tarafından kullanılan mühür, güç ve zenginliğin bir simgesi olmuştur. Mühürler, yapıldıkları tarih açısından ve kullanıldığı alanlar bakımından farklılık gösterirler. Uygarlıklar arasındaki iletişime bağlı olarak gelişen bu farklılıklar, birbirlerinden etkilendiğini gösterir. Günümüzde sanat dalı olan seramik, uygarlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahiptir. Seramik; hava, su, toprak ve ateş gibi hayatın vazgeçilmez unsurlarını birleştirerek oluşur. Ana malzemesi“kil”olan seramik, en yalın ifadeyle“pişmiş toprak”demektir. Kil, doğada kolayca bulunabilen yumuşak ve ince tanecikli bir maddedir. Anadolu toprakları zengin kil yataklarına sahip bir coğrafyada yer alır. Bu topraklar üzerinde yapılan seramik üretimi neolitik çağ Çatalhöyük'te M.Ö. 7 binde başlamış ve günümüze kadar gelmiştir. Çatalhöyük yerleşkesinde bugüne kadar yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen veriler sonucunda pişmiş topraktan yapılmış çanak- çömleklerin yanı sıra evlerde, mezarlıklarda ve kutsal alanlarda damga mühürler bulunmuştur. Çatalhöyük'te üretim ekonomisinin gelişmesi ile birlikte mülkiyet belirtmek ya da tahıl ve dokuma alanlarında süsleme yapmak için damga mühürler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, damga Effects of Çatalhöyük Stamp Seals on the Ceramic Art of Konya ler, the stamp seals found and published in Çatalhöyük, Konya were applied and applied to the ceramic art. Throughout the centuries, Anatolia has hosted various civilizations in the historical and cultural process, and it has housed colorful cultures created by civilizations. Anatolian lands have been the scene of the colorful periods of civilization in the Neolithic period. For this reason, the most important settlements in the history were founded on these lands. One of these settlements is Çatalhöyük. Çatalhöyük, which sheds light on the Neolithic Age, is of great importance both for its cultural richness and for its human history. The seal has a history of 9000 years. The seal used by different civilizations for many years has been a symbol of power and wealth. Seals differ in terms of the date they are made and the areas where they are used. These differences, which arise from communication between civilizations, indicate that they are affected by each other. Today, the art branch of ceramics has a history as old as the history of civilization. Ceramic; air, water, soil and fire, such as combining the essential elements of life occurs. Ceramic, the main material of which is“clay if, is simply”terracotta ". Clay is a soft and fine-grained substance that can be easily found in nature. Anatolia is located in a geography with rich clay deposits. The ceramics production on these soils is dated to the Neolithic Age in Çatalhöyük. It started in 7,000 and has survived to the present day. As a result of the data obtained from the archaeological excavations carried out in Çatalhöyük campus so far, potsherds made of terracotta pottery, as well as stamp seals were found in houses, cemeteries and sacred areas. In Çatalhöyük, stamp seals have been used to indicate ownership with the development of the production economy or to decorate the grain and weaving areas.