Tibia pilon kırıklarında ilizarov tipi eksternal fiksatör ve minimal invazif plak osteosentez tedavilerinin kisa ve orta dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparasion of ilizarov external fixator and minimally invasive plate osteosynthesis
- Tez No: 567795
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Pilon kırıkları, tibia alt ucunda eklem yüzeyi ve çevresini ilgilendiren kırıklardır. Günümüzde pilon kırıkları için altın standard tedavi konusunda görüş birliği yoktur. Mevcut çalışmanın amacı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Kliniği'nde tibia pilon kırığı nedeniyle tedavi edilen hastalarda kullanılan İlizarov tip eksternal fiksatör ve minimal invazif plak osteosentez ile tedavinin kısa ve orta dönem sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Ekim 2013 ve Mart 2018 arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda tibia pilon kırığı nedeni ile cerrahi olarak tedavi edilmiş 50 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalar ilizarov tipi eksternal fiksatör(Grup 1) ve minimal invazif plak osteosentez (MIPO) ile tedavi edilenler (Grup 2) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların ilk başvurudaki radyolojik görüntüleri, postoperatif grafileri, son başvurularındaki klinik ve radyolojik parametreleri değerlendirilerek karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grup 25 hastadan oluşmaktaydı. İki grup arasında hastaların yaş ve demografik verileri açısından anlamlı bir fark yoktu. İki grup arasında osteoartrit dağılımları eşitti(1.grup n:2, 2. Grup n:2; P=1). İki grup arasındaki AOFAS, FADI ve VAS skorları açısından anlamlı fark izlenmedi(P>0.05).Yumuşak doku komplikasyonları açısından iki grup arasında anlamlı bir fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
short term and midterm results of tibia pilon fractures who were treated with Ilizarov external fixator and Minimally Invasive Plate Osteosynthesis Material and Methods: Fifty patients included that study with minimum 12 month follow up. Patients divided into two groups according to the treatment method. First group consisted of patients who were treated with Ilizarov external fixator and the second group was treated with MIPO. American Orthopaedic Foot and Ankle Score(AOFAS), Foot and Ankle Disability Index and Visual Analogue Scala used to measure clinical outcomes. In the last follow up, clinic and radiologic results evaluated and compared between two groups. Results: Each group consist of 25 patients. Between two groups there was no significant difference according to age and demographic datas. According to postoperative 15th month follow up, no difference found between two groups for osteoarthritis frequacy (Group 1 n:2, Group 2 n:2, P=1).There was no significant difference between two groups in AOFAS, FADI and VAS scores) (P>0.05). There was no difference in soft tissue complications between two groups.