Erzurum ili ulaşım sisteminin simülasyonla incelenmesi
Simulation analysis of the transportation system in Erzurum
- Tez No: 567831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VECİHİ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Şehir nüfuslarının son yıllarda artması ulaşım hizmetini sağlayan belediyeler açısından üzerinde düşünülmesi gereken önemli problemlerden biri haline gelmiştir. Belediyecilik hizmeti açısından özellikle büyükşehirlerde şehir içi ulaşımı sağlayan toplu taşıma araçlarının hat sayısı, kapasitesi ve doluluk oranları bilimsel olarak takip edilip değerlendirilmesi gereken bir durum haline gelmiştir. Bu çalışmada, Erzurum ilinde toplu ulaşımı sağlayan belediye otobüslerinin ve özel halk otobüslerinin mevcut durumu incelenmiştir. Bu incelemede hat sayısı, kapasite, araç doluluk oranları ve yolcu bekleme süreleri gibi bazı performans kriterleri dikkate alınarak mevcut sistemin ARENA programında simülasyonu yapılmıştır. ARENA programından alınan raporlarla bu performans kriterleri incelenip ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir. Maliyetinde dikkate alındığı mevcut modelin belirlenen parametrelerinde iyileşme sağlayacak alternatif bir senaryo önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase of population in cities in recent years has become one of the most important problems to be considered for municipalities providing transportation services. In terms of municipal services, the number of lines, capacity and occupancy rates of public transportation vehicles providing transportation within the cities, has become a problem that should be scientifically monitored and evaluated. In this study, the current situation of municipal buses and public buses providing public transportation in Erzurum is examined. Therefore, some performance criteria such as number of lines, capacity, vehicle occupancy rates and passenger waiting times are taken into consideration and the current system is simulated in ARENA program. As a result of the reports received from the ARENA program, the number of lines, passenger waiting times and vehicle occupancy rates are analyzed in detail. An alternative scenario is proposed to improve the determined parameters of the current model by considering the cost of the system.