Koordineli sinyalize kavşaklarda gecikme modellemesi: E80 karayolu örneği, Erzurum
Delay modelling at coordinated signalized intersections: Case study of e80 highway, Erzurum
  1. Tez No: 964678
  2. Yazar: AHMET AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Erzurum ili E80 karayolu güzergâhında yer alan Üniversite Kavşağı, Çat Yolu Kavşağı ve Yenişehir Kavşağı'nda, gerçek trafik verileri kullanılarak koordineli sinyalizasyon planlaması yapmaktır. Koordineli sinyalizasyon sistemlerinin, trafik kazalarını azaltma, taşıt gecikmelerini düşürme ve enerji tüketimini azaltma potansiyeline sahip olduğu değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, PTV VISSIM simülasyon programı kullanılarak çeşitli senaryolar oluşturulmuş ve kavşakların mevcut durumları ile koordinasyon senaryolarındaki taşıt gecikmeleri karşılaştırılmıştır. Yöntem: Çalışma, Erzurum ilindeki üç kritik kavşağın (Üniversite Kavşağı, Çat Yolu Kavşağı ve Yenişehir Kavşağı) trafik verileriyle yapılmıştır. Koordineli sinyalizasyon sistemlerinin uygulanabilirliğini test etmek amacıyla PTV VISSIM simülasyon programında farklı senaryolar oluşturulmuştur. Bu senaryolar, kavşakların mevcut trafik durumlarıyla karşılaştırılmış ve taşıt gecikme süreleri üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular: Yapılan simülasyonlar sonucunda, koordineli sinyalizasyon sisteminin uygulanmasının, kavşaklarda taşıt gecikmelerini belirgin şekilde azalttığı ve trafik akışını iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, koordinasyonun sağlandığı senaryolarda, mevcut sabit zamanlı sinyalizasyon sistemine kıyasla daha verimli sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç: Koordineli sinyalizasyon sistemlerinin uygulanmasının, Erzurum ili E80 karayolu üzerindeki kavşaklarda trafik akışını iyileştirdiği, taşıt gecikmelerini düşürdüğü ve trafik kazalarını azaltma potansiyeline sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, koordineli sinyalizasyon sistemlerinin kent içi trafik yönetiminde etkin bir araç olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to develop coordinated signalization planning for the University Junction, Çat Road Junction, and Yenişehir Junction located on the E80 highway in Erzurum, using real traffic data. The potential of coordinated signalization systems to reduce traffic accidents, decrease vehicle delays, and lower energy consumption is evaluated. Various scenarios were created using the PTV VISSIM simulation program, and vehicle delays in the current conditions of the intersections were compared with those in the coordination scenarios. Method: The study was conducted using traffic data from three critical intersections in Erzurum (University Junction, Çat Road Junction, and Yenişehir Junction). To test the applicability of coordinated signalization systems, different scenarios were created in the PTV VISSIM simulation program. These scenarios were compared with the current traffic conditions of the intersections, and vehicle delay times were assessed. Findings: The results of the simulations showed that the implementation of coordinated signalization systems significantly reduced vehicle delays at the intersections and improved traffic flow. Moreover, in the scenarios with coordination, more efficient results were achieved compared to the existing fixed-time signalization systems. Results: The application of coordinated signalization systems was found to improve traffic flow, reduce vehicle delays, and have the potential to decrease traffic accidents at the intersections along the E80 highway in Erzurum. These findings suggest that coordinated signalization systems can be an effective tool in urban traffic management.