Ticari balık yağlarına antioksidan ilavesinin depolama şartlarında balık yağı kalitesi üzerine etkileri
The effects of antioxidant additive to commercial fish oils on fish oil quality in storage conditions
  1. Tez No: 567842
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN SOYDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİME ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmanın amacı, balık yağında depolanma sırasında oksidasyonu değerlendirmek için kullanılan dört ticari antioksidanı araştırmaktır. Hangilerinin oksidasyonun önlenmesinde en etkili olduğunu belirlemek için balık yağına antioksidanlar eklenmiş ve balık yağı oda sıcaklığında (20 °C) 105 gün boyunca amber şişelerde muhafaza edilmiştir. Kontrol numuneleri aynı koşullar altında, antioksidan eklenmeden depolanmıştır. Antioksidanların etkisini belirlemek için, deney gruplarında önerilen ticari antioksidan dozu (1000 mg kg-1) kullanılmıştır. Balık yağı depolama denemesinde birincil ve ikincil oksidasyon ürünlerinin oluşumu, peroksit değeri (PD) ve p-anisidin değeri (AV) analizleri yapılarak incelenmiştir. Toplam oksidasyon değeri (TOTOX), PV ve AV ölçümlerine dayanarak hesaplanmıştır. Çalışmada, antioksidan katılmış örnekler 45. günde oksitlenirken; kontrol grubu 75 gün boyunca stabilitesini korumuştur. Bazı antioksidanlar prooksidatif bir etki görülmüştür. Antioksidan takviyesi, balık yağının sekonder oksidasyonu üzerinde etkili olmamıştır. Ayrıca TOTOX, depolama sırasında 105 gün boyunca kabul edilebilir sınır değerin (GOED 0,05). 105 günlük çalışmanın sonunda antioksidanların hiçbiri verimli bir şekilde kullanılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate four commercial available antioxidants used to evaluate oxidation during the storage in fish oil. Antioxidants were added to the fish oil to determine which ones were most effective in preventing oxidation, and fish oil was stored in the amber bottles at room temperature (20 °C) for 105 days. The control samples (C) were stored under the same conditions and antioxidant was not added. To determine the effect of antioxidants, the recommended dose of commercial antioxidant (1000 mg kg-1) was used in the experimental groups. The formation of the primary and secondary oxidation products in fish oil storage trial was examined by conducting the peroxide value (PV) and p-anisidine value (AV) analyses. The total oxidation value (TOTOX) was calculated based on the PV and AV measurements. In the study, antioxidant added samples were oxidized on the 45th day; on the other hand control group was stability throughout 75 days. A possible prooxidative effect was seen for some of the antioxidants. Antioxidant supplementation was no effect on secondary oxidation of fish oil. TOTOX was also calculated under the acceptable limit (GOED 0.05). Due to the results obtained at the end of the 105-day study, none of the antioxidants could be used efficiently in this study.