Orman endüstri mühendislerinin istihdam edildiği sektörler ve karşılaştığı sorunlar üzerine araştırma
A research on most common problems and employment sectors of forest industry engineers
- Tez No: 567843
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ, PROF. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Orman Endüstri Mühendisleri özel sektöre ait orman ürünlerini işleyen kağıt, ambalaj karton, kereste, mobilya, yonga levha, lif levha, yongalanmış levha (OSB), kontraplak, kapı ve pencere ile diğer özel orman ürünlerinin üretimini yapan özel işletmelerin bünyelerinde ve işlenmiş ağaç sektörüne yardımcı yan mamul üreten özel sektör firmalarının ürünlerinin (PVC, işleme makinaları, tutkal vb.) pazarlama departmanlarında çalışabilmektedir. Bu çalışmada değişik sektörlerde çalışan Orman Endüstri Mühendislerine yapılan anket ile sektördeki sorunlarını, tutum ve davranışları belirlenerek daha etkili bir çalışma ortamının oluşturulabilmesi için çözüm yolları aranmıştır. Orman Endüstri Mühendislerinin sektörde karşılaştığı sorunlar, iş hakkında ne düşündükleri, işletmedeki yerleri, işe alınırken öne sürülen şartlar, işletme içinde ve dışında problem yaşadığı konular ele alınmıştır. Bu tez kapsamında Akdeniz Bölgesinde Kağıt Üretim, Mobilya üretimi, Levha Üretimi, Emprenye Üretimi, Kereste üretimi, Pazarlama ve Meslek dışında diğer sektörlerde istihdam edilen 50 adet Orman Endüstri Mühendisi ile yüz yüze görüşme yöntemiyle anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen anket formları SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Orman Endüstri Mühendislerinin yaptıkları işin beklentilerini karşılamadığı, sağlanan sosyal olanakların ve sağlık birimlerinin yetersiz olduğu ve mevcut statülerinden memnun olmadıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Forest Industry Engineers is able to work in the marketing departments of paper, cardboard, timber, furniture, particle board, fiberboard, oriented particle board, plywood, door and window, and other forest products processing (PVC, processing machines, resin, etc.) private sectors. In this study, a survey was conducted to determine the problems, attitudes and behaviors in the sector and to find a solution for creating a more effective working environment. The problems faced by the Forest Industry Engineers in the sector, what they think about the job, their place in the enterprise, the conditions put forward during the hiring, and the problems they face in and out of the enterprise are discussed. Within the scope of this thesis, a questionnaire was conducted by face to face interviews with 50 Forestry Industry Engineers employed in Paper, Furniture, Board, Impregnation, Timber, Marketing and Non-professional sectors in the Mediterranean Region. The obtained questionnaires were evaluated with SPSS program. As a result of the study, it was found that the Forest Industry Engineers did not meet the expectations of their work, the social facilities and health units provided were insufficient and they were not satisfied with their current status.