Amasya elma tiplerinde varyasyonun morfolojik ve biyokimyasal markörlerle belirlenmesi
Determination of variation in amasya apple types with morphological and biochemical markers
- Tez No: 567860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSEL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, Amasya ilinin farklı bölgelerinden alınan 41 adet Amasya (Misket) elma tipleri arasında varyasyon olup olmadığının belirlenmesi amacıyla 2017 yılında yürütülmüştür. Elde edilen tiplere ait biyokimyasal ve morfolojik bazı özellikler kontrol olarak 7 Standart elma çeşidi ile (Gala, Grany-smith, Golden, Pink Lady, Kaşel, Red-chief, Starking) karşılaştırılmıştır. Amasya elma tiplerinden ve 7 standart elma çeşidinden alınan meyve örneklerinin Sakkoroz, Glikoz, Fruktoz, Sorbitol, Toplam şeker, Toplam fenol, Antioksidant aktivite içerikleri ile meyve eti sertliği, L*, a*, b*, c* ve h* değerleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, Sakkaroz, Fruktoz, Sorbitol, Toplam şeker, Toplam fenol ve Antioksidant aktivite bakımından Amasya elma tiplerine ait değerler standart çeşitlerden daha yüksek olurken, Kaşel elma çeşidinde Glikoz içeriği %3,74 ile hem Amasya elma tiplerinden hem de diğer standart elma çeşitlerinden yüksek bulunmuştur. Sakkaroz içeriği en yüksek Amasya-8 tipinde (%5,01), Fruktoz içeriği en yüksek Amasya-7 tipinde (%13,22), Sorbitol içeriği en yüksek Amasya-2 tipinde (%1,30), Toplam şeker içeriği en yüksek Amasya-7 tipinde (%21,42), Toplam fenol içeriği en yüksek Amasya-27 tipinde (332,34) ve Antioksidant aktivite içeriği en yüksek Amasya-39 tipinde (280,35 µmol Fe (II)/g) belirlenmiştir. En yüksek meyve eti sertliği Amasya-28 tipinde (3,54 kg/cm2) ve Pink Lady çeşidinde (3,47 kg/cm2) belirlenmiştir. L* değeri en yüksek Amasya-18 tipinde (76,70), a* değeri en yüksek Amasya-26 tipinde (41,05), b* değeri en yüksek Golden çeşidinde (47,96), c* değeri en yüksek (47,95) Golden çeşidinde, h* değeri en yüksek (96,70) Amasya-37 tipinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2017 in order to determine whether there are variations between 41 Amasya (Misket) apple types taken from different regions of Amasya province. Some of the biochemical and morphological properties of the obtained types were compared with 7 standard apple varieties (Gala, Grany-Smith, Golden, Pink Lady, Stamping, Red-chief, Starking). Sucrose, Glucose, Fructose, Sorbitol, Total sugar, Total phenol, Antioxidant activity contents and Fruit flesh hardness, L *, a *, b *, c* and h* values of fruit samples taken from Amasya apple types and 7 standard apple varieties were determined. At the end of the study, while the values of Amasya apple types were higher in terms of Sucrose, Fructose, Sorbitol, Total sugar, Total phenol and Antioxidant activity than in the standard varieties, while the glucose content of Kaşel apple cultivars was 3.74%, both Amasya apple types and other standard apple varieties were higher. It was found. The highest sucrose content was in the Amasya-8 type (5.01%), the highest fructose content was in the Amasya-7 type (13.22%), the highest sorbitol content was in the Amasya-2 type (1.30%). Amasya-7 type (21.42%), the highest total phenol content Amasya-27 type (332.34) and the highest antioxidant activity content Amasya-39 type (280.35 µmol Fe (II)/g) was determined. The highest flesh hardness was determined in Amasya-28 type (3,54kg/cm2) and Pink Lady variety (3,47 kg/cm2). The highest L * value was found in Amasya-18 type (76,70), the highest a * value was found in Amasya-26 type (41.05), the highest b * value was found in Golden cultivar (47,96), the highest c * value was found in Golden cultivar (47,95), and the highest h * value was found in Amasya-37 type (96,70)