Çat Barajı ve derelerinin (Erzurum) Dytiscidae (coleoptera) türleri üzerine faunistik bir araştırma
A faunistic research on the species of dytiscidae (coleoptera) on Çat Dam and its streams (Erzurum)
  1. Tez No: 567864
  2. Yazar: HATİCE YÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÖKSAL ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada Erzurum ili Çat Barajı ile barajı besleyen derelere (Budaklar köyü deresi, Karaşeyh köyü deresi, Başköy deresi ve Eski Tüysüz köyü deresi) bağlı değişik habitatlardan Mayıs-Ekim 2016 tarihleri arasında periyodik olarak toplanan, Dytiscidae (Coleoptera) örnekleri faunistik yönden değerlendirilmiş olup 14 cinse ait 30 tür, 2 alt tür tespit edilmiştir. Barajdaki suyun sıcaklığı, vejetasyonun olmaması, suyun akış hızı ve ayrıca akarsulara göre ekolojik faktörlerin farklı olmasından dolayı barajda sadece birkaç koleopter tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin örneklerimiz üzerinden fotoğrafları çekilmiş, organ yapılarının ölçümleri yapılmış, Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiş, bazı sistematik sorunlar tartışılmış olmakla birlikte; alt familya, cins ve tür teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Dytiscidae (Coleoptera) samples collected periodically between May-October 2016 on various localities on Çat Dam and the streams flowing to the dam (Budaklar village stream, Karaşeyh village stream, Başköy stream, Eski Tüysüz village stream) in Erzurum province were evaluated faunistically and 30 species and 2 subspecies belonging to 14 genera were determined. Only a few water beetles could be detected on the dam because the temperature of the water on the dam, lack of vegetation, flow speed of water and also various the ecological factors are not the same. The morphological characters of identified species, the measurements and photos of their various organs, their distributions on Turkey and world have been given and it has been remarked systematical aspect, arranged keys for subfamily, genera and species.