Çat barajı ve derelerinin (Erzurum) Hydrophilidae (Coleoptera) türleri üzerine faunistik bir araştırma
A faunistic research on the species of Hyrophilidae (Coleoptera) on Çat dam and its streams (Erzurum)
- Tez No: 607932
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÖKSAL ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Erzurum iline bağlı Çat Barajı ve barajı besleyen derelere (Budaklar köyü deresi, Karaşeyh köyü deresi, Başköy deresi ve Eski Tüysüz köyü deresi) bağlı farklı habitat alanlarından Mayıs ile Ekim 2016 tarihleri arasında periyodik olarak toplanan, Hydrophilidae (Coleoptera) örnekleri incelenmiştir. Çalışmada, 26 lokaliteye ait 1087 örnek incelenmiş ve 8 cins, 5 alt cinse ait 23 tür tespit edilmiştir. 10 tür Erzurum ili için yeni kayıttır. Tespit edilen türlerin örneklerinin preparasyonları ve lokalitesine göre etiketlenmesi yapılarak fotoğrafları çekilmiş, ölçümleri yapılmış, Türkiye ve dünyadaki yayılış alanları verilmiş olup familya, cins, alt cins ve tür teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Hydrophilidae (Coleoptera) samples collected periodically between May-October 2016 on various localities on Çat Dam and the streams flowing to the dam (Budaklar village stream, Karaşeyh village stream, Başköy stream, Eski Tüysüz village stream) in Erzurum province were evaluated faunistically. In this study 1087 samples were examined and 8 genera, 5 subgenera 23 species from 26 localities determined. Ten species are new record for Erzurum province. Identıfıed samples were prepared. The morphological characters, the measurements, photos of identified species and their distributions on Turkey and world have been given. The keys for family, genus, subgenus and species have been aranged.