Skid resistance of various quarry aggregates around Ankara city
Ankara çevresindeki değişik taşocaklarından üretilen kırmataş agregaların kayma dirençleri
  1. Tez No: 56788
  2. Yazar: BİROL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
öz ANKARA ÇEVRESİNDEKİ DE?İŞİK TAŞOCAKLARINDAN ÜRETİLEN KIRMAT AŞ AGGREGALARIN KAYMA DİRENÇLERİ Demir, Birol :" - Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rüştü Yüce Ocak 1996, 73 sayfa Bu tezin amacı Ankara çevresinde bulunan ve aşınma tabakası olarak kullanılan değişik taşocaklarından üretilen kırmataş aggregaların kayma dirençlerini araştırmak ve karşılaştırmaktır. Arazideki kayma dirençlerini önceden tahmin etmek için laboratuarda hızlandırılmış cilalanma makinası ile aggregaların cilalanması sağlanarak cilalanmaya karşı dirençleri elde edilmiştir. Taşocak agregaların fiziksel özellikleri laboratuarda araştırılmıştır. Portatif kayma direnci ölçüm aleti ile kayma direnci ölçüm aracı arasında arazide 40, 50 ve 65 km/saat hızlara göre kullanılabilir bir korelasyon sağlanmıştır. TRRL doku derinliği ölçüm aleti ile yol yüzeyinin doku derinliği tesbit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Cilalanma Değerleri, Salınım Sayısı, Kayma Direnci Sayısı, Bitüm, Doku Derinliği. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SKID RESISTANCE OF VARIOUS QUARRY AGGREGATES AROUND ANKARA CITY Demir, Birol M. S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Rüştü Yüce January 1996, 73 Pages The aim of this thesis is to investigate and compare the skid resistance of various quarry aggregates in the construction of wearing course of roads around Ankara City. In order to simulate skid resistance properties in the field, aggregates were polished by accelerated polishing machine in the laboratory and polished stone values were obtained. The physical properties of aggregates are tested in laboratory by performing tests. A usable correlation was found between British portable tester measurements and skid resistance tester measurements at test speeds of 40, 50 and 65 km/h in field. The texture depth of road surface were tested by TRRL texture- meter. Keywords : Polished Stone Value, British Pendulum Number, Skid Number, Bitumen, Texture Depth. Ill