Anterior maksiller bölgede implantasyonu etkileyen parametrelerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of parameters affecting i̇mplantation inanterior maksillary region
- Tez No: 567896
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DEMİRALP
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dental implant cerrahisinde değerlendirilmesi gereken temel unsurlardan biri kemiğin özellikleridir. Klinik muayene önemli olsa da; kemiğin formu, şekli, yapısı, anatomik özellikleri gibi immediate implant yerleştirmeyi etkileyebilecek faktörler nedeniyle; radyografik değerlendirme doğru planlama ve uzun dönem başarı için değerlidir. Bu çalışmanın amacı; anterior maksiller bölgede immediate implant uygulamalarını etkileyen parametreleri Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) ile cerrahi öncesi değerlendirmektir. 150 hastanın üst anterior 4 keser dişinin bukkal kemik kalınlıkları, bukkopalatinal kemik kalınlıkları, apikal kemik yükseklikleri, fenestrasyon ve dehisens varlığı/yokluğu KIBT görüntülerinde ölçülmüş; her hastanın yaşı, cinsiyeti ve sigara kullanımı kaydedilmiştir. BKK'nda en yüksek oran ince kemik fenotipinde görülmüştür. Ayrıca 2 ve 5 mm apikaldeki ölçümlerde lateral dişlerin, 8 mm'de ise santral dişlerin BKK daha kalın bulunmuştur. BPKK ise santral dişlerde ve erkeklerde daha kalın ölçülmüşken, sigara kullanımı ve yaşa bağlı bir fark görülmemiştir. FD oranı kadınlarda daha yüksek bulunmuştur. AKY erkeklerde daha yüksek bulunurken, sigara kullanımı ve yaşa bağlı istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu sonuçlar ışığında, maksiller anterior dişlerde, çevre yumuşak ve sert dokuların idamesi ve stabilitesi için yeterli ve doğru planlama yapılmadığı takdirde, immediate implantasyonun yararlarını ortadan kaldırabilecek ince bukkal kemik duvarı bulunmuştur. Bu nedenle, ince bukkal kemik duvarı varlığında, estetik bir sonuç elde etmek için implant bölgesinin ogmentasyonu önerilmektedir. Başarılı estetik sonuçlar elde etmek için; titiz bir preoperatif analiz ve uygun tedavi yaklaşımı için KIBT kullanımı gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the main factors that should be evaluated in dental implant surgery is the properties of bone. Although clinical examination is important, due to factors that may affect immediate implant placement such as form, shape, structure, anatomical characteristics of bone; radiographic evaluation is valuable for accurate planning and long-term success. The aim of this study is to evaluate the parameters affecting the immediate implant applications in the anterior Maksillary region before surgery with Cone Beam Computed Tomography (CBCT). Buccal bone thickness, buccopalatinal bone thickness, apical bone height, and presence or absence of fenestration/dehiscence of the upper anterior 4 incisors of 150 patients were measured on CBCT images. The age, sex and smoking of each patient were also recorded. The highest rate was found in thin bone phenotype in BBT. In addition, the measurements of 2 and 5 mm apical lateral teeth, 8 mm in the central teeth were found to be thicker BBT. BPBT was thicker in central teeth and males, but no difference was found in smoking and age groups. FD rate was higher in women. While ABH was found to be higher in men, no statistically significant difference was observed in smoking and age groups. In light of these results, a thin buccal bone wall was found in the Maksillary anterior teeth, which could eliminate the benefits of immediate implantation unless adequate and accurate planning was made for the maintenance and stability of the surrounding soft and hard tissues. Therefore, augmentation of the implant site is recommended to achieve an aesthetic result in the presence of a thin buccal bone wall. To achieve successful aesthetic results; rigorous preoperative analysis and appropriate treatment approach are required.