Kalp ameliyatı geçiren çocuklarda postoperatif ağrıyı azaltmada müziğin etkisi
Effect of music on postoperative pain reduction in children undergoing cardiac surgery
  1. Tez No: 567895
  2. Yazar: ESİN GÖKAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, kalp ameliyatı geçiren 1 ay-6 yaş grubu çocuklara çocuk şarkıları dinletmenin postoperatif dönemdeki ağrıyı azaltmaya, yaşam bulgularına ve sedasyona etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel düzende yapılmıştır. Araştırma verileri, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi'nde 20 Mart 2017 - 20 Şubat 2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştımaya 35 çocuk kontrol grubunda, 35 çocuk çalışma grubunda olmak üzere 70 çocuk dahil edilmiştir. Veriler; Çocuk ve Aile Bilgi Formu, Yaşam Bulguları Takip Formu, FLACC Postoperatif Ağrı Ölçeği ve Ramsay Sedasyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare testi, tekrarlı ölçümlerde ki-kare testi, tek yönlü varyans analizi, Student-t testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a randomized controlled experimental system to examine the effect of listening to children's songs in the postoperative period in children aged 1 month to 6 years who had undergone heart surgery about relieving pain, sedation and vital signs The research data were collected between 20 March 2017 and 20 February 2018 at Ege University Medical Faculty Hospital, Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit. The research included 70 children, 35 children in the control group and 35 children in the study group. Data is collected by using Child and Family Information Form, Vital Signs Follow-up Form, FLACC Postoperative Pain Scale and Ramsay Sedation Scale. In the analysis of data; Chi-square test to determine whether the groups are similar, Chi-square test for repetitive measurements, One-way analysis of variance, Student-t test and Mann-Whitney U test for comparison of two independent groups were used.