İnönü üniversitesi spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin yaşam doyumu düzeylerinin incelenmesi
Examination of life satisfaction levels of inönü university faculty of sports sciences students
  1. Tez No: 567937
  2. Yazar: SERTAÇ BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinin Yaşam Doyumu Düzeylerinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışma Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin yaşam doyumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Materyal Ve Metot: Araştırmanın evrenini İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde okuyan 983 öğrenci oluştururken, örneklemini ise İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören ve rastgele yöntemle seçilen 622 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanmış kişisel bilgi formuna ek olarak Diener, Griffin, Larsen ve Emmons tarafından geliştirilen ve Köker tarafından Türkçeye uyarlanmış“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmamızda ölçeğin Cronbach alpha katsayısı 0.81 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
:Examination of Life Satisfaction Levels of Inönü University Faculty of Sports Sciences Students Aim: The aim of this study is to investigate life satisfaction levels of the students of faculty of sports science in terms of different variables. Material and method: The population of the research consists of 983 students studying at Inonu University Faculty of Sport Sciences, and the sample is composed of 622 students who composed of random selection method studying at Inonu University Faculty of Sport Sciences. In addition to the personal information form prepared by the researcher,“Satisfaction with Life Scale”developed by Diener, Griffin, Larsen and Emmons and adapted to Turkish by Köker was used in the research. In our study, Cronbach Alpha coefficient of the scale was determined as 0.81.